Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-113/04/CIP/06
z 29 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-113/04/CIP/06
Data
2004.03.29



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
kopia faktury


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji przedstawionej przez Podatnika, dokumentując sprzedaż ww. usług można odstąpić od obowiązku wystawiania kopii faktur w wersji papierowej i sporządzać je oraz dokumentować te zdarzenia jedynie w wersji elektronicznej na płycie CD-ROM?


Spółka świadczy usługi komunalne. Dokumentowanie tego rodzaju usług, zgodnie z § 36 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie wymaga zamieszczania na wystawianych fakturach NIP nabywcy oraz czytelnych podpisów osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisów oraz imion i nazwisk tych osób.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z przepisem art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy obowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności: sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Szczegółowa regulacja dotycząca zasad wystawiania faktur oraz wymogów stawianych tym dokumentom zawarta jest w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Zgodnie z przepisem § 34 w/w rozporządzenia zarejestrowani podatnicy, posiadający numer identyfikacji podatkowej lub posługujący się numerem tymczasowym, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT", z wyjątkiem podatników korzystających ze zwolnień określonych w art. 14 ust. 1, 5 i 6 ustawy oraz wykonujących wyłącznie czynności wymienione w art. 7 ust. 1 ustawy lub czynności zwolnione określone w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ustawy.

Sposób wystawiania faktur reguluje przepis § 48 ust. 1 cytowanego rozporządzenia, zgodnie z którym faktury i faktury korygujące są wystawiane co najmniej w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca. Użycie przez ustawodawcę określenia „wystawiane są w dwóch egzemplarzach” oznacza, że dla realizacji tego obowiązku konieczne jest wystawienie faktur w dwóch egzemplarzach, mających formę materialną, a nie formę zapisu elektronicznego.

Dokumentując zatem sprzedaż towarów i usług Podatnik ma obowiązek sporządzenia i przechowywania przez wymagany okres kopii faktur wystawionych w formie papierowej , bowiem przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, jak również przepisy rozporządzenia wykonawczego nie przewidują formy elektronicznej dla kopii wystawianych faktur.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj