Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
40259/2004
z 31 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
40259/2004
Data
2004.03.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zmiany w przepisach obowiązujacych


Słowa kluczowe
cele statutowe
podatek dochodowy od osób prawnych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązującej, znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 24 ustawy o działalności pożytku publicznego („organizacjom pożytku publicznego przysługuje, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, zwolnienie od: podatku dochodowego od osób prawnych (...) -w odniesieniu do prowadzonej przez nią działalności pożytku publicznego” )stowarzyszenie jako organizacja pozarządowa posiadająca osobowość prawną i nie posiadająca statusu organizacji pożytku publicznego, będzie korzystać w bieżącym roku z przedmiotowego zwolnienia - na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?


Z pisma jednostki wynika, iż nie prowadzi ona działalności gospodarczej. Głównym celem jej działalności jest wspieranie inicjatyw lokalnych mających na celu rozwój demokracji lokalnej oraz ekologiczny rozwój Cz. jako dzielnicy wypoczynkowo-rekreacyjnej, jak również działalność na rzecz rozwoju sportu i turystyki, na cele oświatowe, kulturalne.

Przychody Stowarzyszenia stanowią składki członkowskie oraz w znikomym procencie darowizny osób fizycznych i prawnych.

Stowarzyszenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, natomiast nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego, o którym mowa w art. 20 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873)

Czy w świetle obowiązującej, znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 24 ustawy o działalności pożytku publicznego („organizacjom pożytku publicznego przysługuje, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, zwolnienie od: podatku dochodowego od osób prawnych (...) - w odniesieniu do prowadzonej przez nią działalności pożytku publicznego” ) stowarzyszenie jako organizacja pozarządowa posiadająca osobowość prawną będzie korzystać w bieżącym roku z przedmiotowego zwolnienia - na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Stanowisko podatnika:

Mając na uwadze zapis art. 17 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stowarzyszenie jako organizacja przeznaczająca swoje dochody na działalność statutową, która odpowiada w części celom wymienionym w pkt 4 tego zapisu – dochody stowarzyszenia podobnie jak w latach ubiegłych zwolnione są od podatku.

Stanowisko organu podatkowego:

Z uwagi na fakt, iż Stowarzyszenie nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego, o którym mowa w art. 20 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, nie znajduje zastosowania do Stowarzyszenia cyt. przepis art. 24 tej ustawy, a w związku z tym dodany na podstawie art. 9 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 874 ze zm.) - pkt 6c art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych "wolne od podatku są dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej” – który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2004 roku (art. 24 ustawy „przepisy wprowadzające...”).

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż na podstawie obowiązujących do 31.12.2003 r. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Stowarzyszenie mogło korzystać ze zwolnienia na podstawie:

  • art. 17 ust. 1 pkt 4 tzn. dochody Stowarzyszenia (bez względu na rodzaj źródła, z którego zostały osiągnięte) w tej części, w której zostały przeznaczone na cele statutowe, wymienione w tym przepisie – wolne są od podatku dochodowego
  • art. 17 ust. 1 pkt 13 tzn. „wolne od podatku są składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych – w części nie przeznaczonej na działalność gospodarczą."

W wyniku zmian wprowadzonych do ustawy z 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przepisami ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) - zlikwidowano wiele zwolnień przedmiotowych. Część z tych zwolnień nie obowiązuje już od 1 stycznia 2004 r., część przestanie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2005 r.

Jednakże powyższe zmiany nie objęły swym zakresem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy (przepis ten nie został uchylony, jak również nie została zmieniona jego treść).

W związku z powyższym, w 2004 roku dochody Stowarzyszenia przeznaczone na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy - wolne będą od podatku dochodowego.

Jeżeli chodzi o art. 17 ust. 1 pkt 13 ustawy, to przepis ten został uchylony na podstawie art. 1 pkt 13 lit a ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy (...) Ustawa ta weszła w życie z dniem 1 stycznia 2004 r i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od tego dnia.

Jednakże na mocy przepisu art. 5 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy......, „zwolnienia, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f, 4h-j, 4ł, 4m, 4n, 4o, 4w, 6, 6a, 6b, 7, 8, 13, 14, 14b, 25, 29, 33 i 35 ustawy wymienionej w art.1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r., stosuje się do dnia 31 grudnia 2004 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003 r. Przepisy ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r., w zakresie utraty prawa do zwolnienia stosuje się odpowiednio.

Z powyższego wynika, iż z dniem 1 stycznia 2005 r. składki członkowskie organizacji politycznych, społecznych i zawodowych nie będą objęte zwolnieniem od podatku.

Należy również zaznaczyć, że „podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f, 4h-j, 4ł, 4m, 4n, 4o, 4w, 6, 6a, 6b, 7, 8, 13, 33 i 35 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r., którzy przeznaczyli, a nie wydatkowali dochodów osiągniętych do końca 2004 roku na realizację celów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f, 4h-j, 4ł, 4m, 4n, 4o, 4w, 6, 6a, 6b, 7, 8, 13, 33 i 35 , zachowują prawo do zwolnienia od podatku dochodowego tych dochodów w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003 r. Przepisy ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r., w zakresie utraty prawa do zwolnienia stosuje się odpowiednio” (art. 5 ust. 4 ustawy o zmianie ustawy.....).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj