Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
2472/PP-443/23PB/11/2004/BKJ
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
2472/PP-443/23PB/11/2004/BKJ
Data
2004.03.22



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
olej
podatek akcyzowy
podatek naliczony
zwiększenie podatku naliczonego


Pytanie podatnika
Czy kwota podatku akcyzowego w miesiącu zapłaty faktury może zwiększać podatek naliczony, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym?


W ustawie z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) i w wydanym na podstawie delegacji ustawowej dla Ministra Finansów zawartej w art. 38 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług, Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie podatku akcyzowego z dnia 23.12.2003 r. (Dz. U. Nr 221, poz. 2196 ze zm.) przewidziano możliwość zwiększenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 wyżej cytowanej ustawy o kwoty podatku akcyzowego, zawartego w fakturach otrzymanych na zakup w sytuacji opisanej w piśmie podatnika tj. przy nabyciu olejów używanych w piecach hartowniczych, które zawarto w załączniku nr 1, poz. 14 (PKWiU 23.20.18) do Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie podatku akcyzowego. Zgodnie z § 18 ust. 5 rozporządzenia, o którym mowa wyżej, „podatnicy nabywający wyroby, o których mowa w poz. 11, 12 i 14 załącznika numer 1 do rozporządzenia, obciążone podatkiem akcyzowym, z wyłączeniem paliw silnikowych, olejów opałowych oraz towarów przeznaczonych do użycia jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, mogą zwiększyć podatek naliczony, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy, o kwotę podatku akcyzowego zawartego w cenach zakupu lub o kwotę podatku akcyzowego zapłaconego od importu tych towarów. Zwiększenie podatku naliczonego, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stosuje się, jeżeli nabyte wyroby są przeznaczone do wytworzenia przez podatnika innych towarów, z wyjątkiem wytworzenia paliw silnikowych, olejów opałowych oraz towarów przeznaczonych do użycia jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych. Kwota zwiększenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy, nie obejmuje kwoty podatku akcyzowego zawartego w cenie zakupu lub zapłaconego od importu towarów, podlegającego odliczeniu od należnego podatku akcyzowego lub zwrotowi.

Zgodnie z § 28 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 221, poz. 2196), podatnik może zwiększyć podatek naliczony, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy, pod warunkiem, że: nabyty towar podlegał obowiązkowi podatkowemu w podatku akcyzowym oraz nie był od tego obowiązku zwolniony; podatnik posiada dowód, że zapłacił kwoty podatku akcyzowego, wynikające z faktur i faktur korygujących, a w przypadku dokumentów celnych – kwoty podatku akcyzowego wynikające z tych dokumentów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj