Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PDI/423-10/04
z 29 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/423-10/04
Data
2004.03.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
zaliczka


Pytanie podatnika
W którym momencie, w świetle przepisu art. 12 ust. 3 i ust. 3a pkt 2 z 15 lutego 1992 r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy zaliczać do przychodów zaliczki (wpłaty) za usługi budowlane wykonane w ramach realizacji kolejnych etapów budowy domu (garażu)?


Wg stanu prawnego obowiązującego w 2004 roku, stosownie do przepisów art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) „za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane...”. Art. 12 ust. 3a określa datę powstania takiego przychodu, którą jest „dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym m.in. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty” – (art. 12 ust. 3a pkt 2).

Biorąc pod uwagę wyjaśnienia złożone w tej sprawie przez Waszą Spółkę w piśmie z 05.03.2004 r., oraz analizując postanowienia przykładowej umowy na wybudowanie mieszkania lub garażu wraz z załącznikami przesłanej dodatkowo za pismem z 17.03.2004 r. stoję na stanowisku, że przychody należne z tytułu wybudowania mieszkania lub garażu, w świetle przepisów art. 12 ust. 3 i ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym jw. powstają w momencie wykonania poszczególnych robót – etapów budowy – określonych w załączniku nr 2 umowy jako „Harmonogram finansowy”.

Zarówno § 3 pkt 1 jak również § 6 pkt 2.1 i 2.2 przedłożonej przykładowej umowy wskazują na załącznik nr 2 do umowy jako „ specyfikację – zakres budowy” wraz z cenami nazwanymi „wysokość zaliczki netto”. Ww. specyfikacja to nic innego jak etapy budowy, należy więc uznać, że wykonanie danego zakresu robót – etapu robót stanowi wynikający z umowy tytuł

do zapłaty, co z kolei oznacza, że wykonanie takiego etapu, to częściowe wykonanie usługi, którego wartość stanowi przychód należny w świetle art. 12 ust. 3 w momencie określonym w ust. 3a pkt 2 ustawy jw.

O ile więc zapłata za częściowe wykonanie usługi nastąpi wcześniej niż jej wykonanie (co wynika z przedłożonej przykładowej umowy), do momentu zakończenia danego etapu budowy stanowi ona zaliczkę w świetle art. 12 ust. 4 pkt 1 tej samej ustawy o podatku dochodowym tzn., że do momentu zakończenia etapu budowy nie jest przychodem podatkowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj