Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żarach
USII-1-415/14/KK/03
z 5 września 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USII-1-415/14/KK/03
Data
2003.09.05



Autor
Urząd Skarbowy w Żarach


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Odpowiedzialność podatnika, płatnika i inkasenta --> Wynagrodzenie płatnika i inkasenta


Słowa kluczowe
odpowiedzialność płatnika
płatnik
wynagrodzenia
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy płatnik ma prawo do wynagrodzenia za miesiąc czerwiec 2003r. w sytuacji, kiedy płatnik omyłkowo na przelewach wpisał błędny NIP


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, póz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dn. 07.08.2003r. w sprawie wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego przekazywania pobranych zaliczek na podatek dochodowy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach wyjaśnia co następuje:

W dniu 08.07.2003 r. Płatnik złożył deklarację na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty wypłat dokonanych w miesiącu czerwcu 2003 r. PIT-4, dnia 18.07.2003r. płatnik dokonał przelewu na rachunek bankowy US kwoty pobranych zaliczek na podatek wykazanej w deklaracji PIT-4 podając na poleceniach przelewu właściwą pełną nazwę płatnika oraz błędnie Numer Identyfikacji Podatkowej należący do innego podatnika.W deklaracji PIT-4 za m-c czerwiec 2003r. płatnik nie potrącił wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacenia podatku.

Art. 38 ust. 1 ustawy z 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania lub siedziby płatnika.

Zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków, zgodnie z art. 28 § 1 Ordynacji podatkowej, przysługuje płatnikom i inkasentom podatków pobranych na rzecz budżetu państwa. Rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 24.12.2002r. w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa (Dz. U. Nr 240, poz. 2065) w § 1 ust. 1 pkt 1 stanowi, że płatnikom przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania" podatków, wynoszące 0,3% kwoty podatków pobranych na rzecz budżetu państwa. Wynagrodzenie to ma charakter fakultatywny, płatnicy podatków stanowiących dochód budżetu państwa mogą, ale nie muszą korzystać z tego uprawnienia - jest to przywilej, a nie obowiązek.

Terminem płatności podatku, zgodnie z art. 47 § 4 Ordynacji podatkowej, jest ostatni dzień, w którym, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, powinna nastąpić wpłata należności z tytułu podatku.

Za termin dokonania zapłaty podatku w obrocie bezgotówkowym uważa się, zgodnie z art. 60 § 1 pkt 2 i § 2 Ordynacji podatkowej, dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika lub rachunku płatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu. Zatem przelew został dokonany 18.07.2003 r., tj. przed upływem terminu płatności, wpłata została dokonana terminowo, w związku z tym płatnikowi przysługuje prawo do potrącenia z kwoty podatków pobranych przez płatnika na rzecz budżetu państwa ww. wynagrodzenia.

Ordynacja podatkowa nie zawiera przepisu nakazującego płatnikom dokonywania potrąceń należnego im wynagrodzenia w tym samym miesiącu, w którym wpłacili uprzednio pobrany podatek. Uprawnienie do wynagrodzenia z tytułu poboru podatku może być też realizowane w terminie późniejszym - płatnik, który nie potrącił należnej kwoty wynagrodzenia i wpłacił w obowiązującym terminie całą pobraną kwotę na rachunek urzędu skarbowego, może tę kwotę potrącić z wpłat dokonywanych w przyszłości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj