Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze
I-2/413/205/03
z 24 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/413/205/03
Data
2004.03.24



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
doliczenie
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku


Pytanie podatnika
Możliwość dokonywania odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczęności w kasie mieszkaniowej w świetle dokonanych w umowie o kredyt kontraktowy zmian w drodze aneksów w okresie przed 1 stycznia 2002 roku oraz wycofania gromadzonych środków.


W związku z pismem Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze z dnia 26.05.2003r. nr II-1/411/21/2003, informującym Podatnika o przepisach prawa podatkowego w zakresie uprawnień do skorzystania z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej Dyrektor Izby Skarbowej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926, ze zm.) zauważa, że wymaga ona zmiany.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w dniu 22 listopada 1999 roku zawarła Pani umowę o kredyt kontraktowy z Kasą Mieszkaniową Banku Przemysłowo - Handlowego S.A. w Krakowie na okres 36 miesięcy. W dniu 14 listopada 2001 roku aneksem do ww. umowy między innymi wydłużyła Pani okres systematycznego gromadzenia oszczędności do 46 miesięcy. W 2003 roku natomiast kolejnym aneksem skróciła Pani okres systematycznego oszczędzania do 42 miesięcy i zwiększyła Pani zadeklarowaną kwotę wpłat.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz. U. z 1993r., nr 90, poz. 416, ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku, podatek dochodowy (...) zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym, podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo – kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach. W związku z likwidacją ww. ulgi z dniem 1 stycznia 2002 roku dla osób ponoszących dalsze wydatki bądź kontynuujących odliczenia zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Art. 4 ust. 3 stwierdza, że podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Mając na względzie przedstawiony przez Panią stan faktyczny sprawy stwierdzić należy, że skrócenie okresu systematycznego oszczędzania na podstawie aneksu do umowy zawartego w 2003 roku z 46 do 42 miesięcy nie będzie skutkować utratą prawa do przedmiotowej ulgi pomimo tego, że aneks ten został podpisany po 1 stycznia 2002 roku. Sytuacja taka miałaby miejsce gdyby środki finansowe zgromadzone w kasie mieszkaniowej wycofała Pani przed upływem terminu wynikającego z aneksu do umowy o kredyt kontraktowy podpisanego w 2003 roku.

Ponadto, prawa do obniżenia podatku dochodowego na zasadach wynikających z art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przez 1 stycznia 2002 roku nie mogą Pani pozbawić postanowienia zawarte w tym aneksie co do częstości bądź wysokości wpłat dokonywanych na rachunek oszczędnościowy.

Odnosząc się do meritum zapytania przytoczyć należy treść art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym jeżeli podatnik skorzystał z odliczenia o którym mowa w art. 27a ust. 1 pkt 2 a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, do dochodu lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Jeśli zatem zamierza Pani do końca 2003 roku wycofane z kasy mieszkaniowej środki wydatkować na cele systematycznego oszczędzania, którym m.in. jest, zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000. nr 98, poz. 1070), uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, nie będzie Pani musiała doliczać do podatku wcześniej odliczonych od niego kwot.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj