Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/37/2004
z 15 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/37/2004
Data
2004.04.15



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
premia
premia prowizyjna



Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po zapoznaniu się z treścią pisma spółki akcyjnej „S.” w R. złożonego do tut. Urzędu w dniu 17.03.2004 r. i dokonaniu analizy zapytania podatnika w świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stwierdza, co następuje:

W świetle art. 12 ust. 3 wyżej powołanej ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Data powstania przychodu należnego została skonkretyzowana z dniem 1.01.2003 r. w zapisie ust. 3a przytoczonego artykułu zgodnie, z którym: „za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.”

Z pisma spółki wynika, iż zawierane przez nią z kontrahentami umowy handlowe dają możliwość otrzymania premii pieniężnej, która uzależniona jest od wartości osiągniętego obrotu. Premia rozliczana jest po zakończeniu roku, którego dotyczy, a jej wysokość zostaje potwierdzona przez producenta poprzez wystawienie noty uznaniowej. Płatność dokonywana jest w formie polecenia przelewu na rachunek bankowy lub w formie wzajemnej kompensaty należności. W przedstawionym w piśmie stanie faktycznym spółka otrzymała noty księgowe przyznające premię pieniężną z tytułu zakupów towarów za rok 2003. Część not została wystawiona 31.12.2003 r., a część w styczniu 2004 r. Premie pieniężne zostały zapłacone (przelew lub kompensata) w 2004 r.

Zdaniem tut. organu podatkowego, mając powyższe na względzie należy przyjąć, iż otrzymana przez spółkę premia pieniężna jako dodatkowa forma wynagrodzenia będzie dla spółki przychodem w momencie jej otrzymania, tj. w opisanym wyżej przypadku w 2004 r., a zatem reprezentowany przez spółkę pogląd jest słuszny.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj