Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
U.S.I/3.415-19/04
z 23 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I/3.415-19/04
Data
2004.04.23



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
koszty uzyskania przychodów
lista płac
płatnik
podatek dochodowy od osób fizycznych
wynagrodzenie za pracę
wypłata pieniężna


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą i w 2003 r. zatrudniałam w firmie pracowników na podstawie umów o pracę. Z powodu ciężkiej sytuacji finansowej w jakiej się znalazłam w drugiej połowie roku nie wypłaciłam części należnych pracownikom wynagrodzeń. Listy płac z zarachowaną kwotą wynagrodzeń były sporządzane na bieżąco, jednakże pracownicy, którzy nie odebrali do dzisiaj należnego im wynagrodzenia nie potwierdzili na nich podpisem odbioru wynagrodzenia. Mając na uwadze powyższe, proszę o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej następstw podatkowych z tytułu nie wypłacenia należnych pracownikom wynagrodzeń, tj :
  • Czy wynagrodzenia zarachowane, lecz niewypłacone pracownikom stanowią koszt uzyskania przychodu ?
  • Czy jeśli część niewypłaconych przeze mnie wynagrodzeń zostanie wypłacona pracownikom z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to naliczone wynagrodzenia będą stanowiły koszt uzyskania przychodu?


W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 1 kwietnia 2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. działając na podstawie art. 14a § 1 i art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przy przyjęciu, że podane w powyższym piśmie dane są zgodne ze stanem faktycznym i nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie administracyjne informuje, iż zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Art. 22 ust. 4 w/cyt. ustawy podatkowej stanowi, że koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i ust. 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Zgodnie z ust. 5 w/w art. 22 ustawy podatkowej, u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Ust. 6 w/w art. 22 stanowi natomiast, że zasada określona powyżej ma zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Jeżeli zatem przy ewidencjonowaniu kosztów w księgach podatkowych stosowała Pani zasadę wyrażoną w w/cyt. art. 22 ust. 6 ustawy podatkowej, to zaewidencjonowane w koszty wynagrodzenia pracowników będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w momencie zarachowania. W przeciwnym przypadku wynagrodzenia będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w miesiącu wypłaty bądź postawienia ich do dyspozycji pracowników.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj