Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDF II/415-9/04
z 15 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF II/415-9/04
Data
2004.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
pobór podatku
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie w formie ryczałtu sędziów sportowych może być wypłacone na podstawie rachunku?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo z dnia 17 lutego 2004 r. (wpływ 19.02. br.), uzupełnione pismem z dnia 17.02.2004 r. (wpływ 2.03.04 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)-dalej u.p.d.o.f. za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się m.in. przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych. Stosownie do art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f. - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b.
W myśl art. 41 ust. 1 a u.p.d.o.f. - zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczona w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się z zastrzeżeniem art. 27 b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Na podstawie art. 41 ust. 2 u.p.d.o.f. płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w ant. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że za prowadzenie zawodów sportowych wypłacają Państwo sędziemu wynagrodzenie w formie ryczałtu. W myśl powołanych powyżej przepisów od dnia 1.01.2004 r. z tytułu wypłaconego sędziemu wynagrodzenia za prowadzenie zawodów sportowych są Państwo obowiązani do pobrania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% od należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów oraz pomniejszonej o składki potrącone w danym miesiącu na ubezpieczenie społeczne, obliczoną zaliczkę należy zmniejszyć o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Natomiast, co do udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy ryczałt sędziowski może być wypłacony sędziemu na podstawie załączonego do zapytania wzoru rachunku, tut. organ podatkowy nie jest kompetentny do udzielenia odpowiedzi, bowiem nie jest to druk publikowany jako druk obowiązujący w sprawach podatkowych, lecz druk wewnętrzny opracowany przez Związek Kolarski.

Zasady wystawiania rachunków uregulowane zostały w przepisach art. 87-90 ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj