Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szamotułach
ZN-DF-II/415-1/2004
z 29 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZN-DF-II/415-1/2004
Data
2004.01.29



Autor
Urząd Skarbowy w Szamotułach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
utrata prawa do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy podatniczka nie utraci ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej, z której skorzystała w latach 1999 - 2002, jeśli wycofaną z kasy kwotę ( w styczniu 2004r. ) przeznaczy na kupno udziałów w domku jednorodzinnym od rodziców?


Stosownie do postanowień art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) podatnicy, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na ten cel, zachowują prawo do odliczania wydatków z tego tytułu (poniesionych po dniu l stycznia 2002 r.) do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Przepis ten upoważnia jedynie do kontynuacji odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasach mieszkaniowych, natomiast nie skutkuje nabyciem praw do korzystania z odliczeń związanych z poniesieniem wydatków na inne cele mieszkaniowe, określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem l stycznia 2002 r. 2002

Jak wynika z powyższego, prawo do korzystania z ulgi trwa do upływu określonego przed 01.01.2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy, zatem dla skorzystania z ulgi wszelkie zmiany i aneksy w w/w umowach, dotyczące terminu oszczędzania, winny być przeprowadzone do końca roku 2001. Przedłużenia terminu umowy o kredyt kontraktowy dokonywane po 31.12.2001r. skutkują utratą prawa do dokonywania dalszych odliczeń z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Nadto zachowanie prawa wykorzystanych odliczeń wymaga od podatników, aby do końca roku, w którym po okresie systematycznego oszczędzania wycofali oszczędności, przeznaczyli je na ściśle określone cele systematycznego oszczędzania. Cele te zostały określone w art. 8 ustawy z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1995 r. Nr 133, poz. 654 ze zm.).

Art. 8 ust.2pkt 1 wyżej cytowanej ustawy stanowi, że celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy: nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość.

Ustawodawca nie wymaga, aby zgromadzone oszczędności wydatkowane były na zakup wyłącznie nowych nieruchomości czy lokali mieszkalnych, a zatem kupno domu lub lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym nie powoduje utraty prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności. Ponadto, w świetle ww. przepisu, za realizację jednego z celów mieszkaniowych uznać należy również nabycie części nieruchomości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj