Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu
PUS.PP I 443/10/04/JG
z 12 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.PP I 443/10/04/JG
Data
2004.03.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy we Wrocławiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
księga przychodów i rozchodów
prowadzenie ewidencji


Pytanie podatnika
Czy przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji dla potrzeb podatku VAT przy użyciu programu komputerowego podatnik jest zobowiązany do prowadzenia tych ewidencji dodatkowo w formie ręcznej?


Zgodnie z art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) podatnicy z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności określone w art. 7 ust. 1 pkt 2 (świadczący usługi zwolnione od podatku) i art. 14 ust. 1, 5 i 6 (podatnicy zwolnieni od podatku od towarów i usług ze względu na wartość sprzedaży nieprzekraczającej wyrażonej w złotych kwoty 10000 EURO) są obowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej: kwoty określone w art. 20 (czyli odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną), dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny oraz kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
Przepis ten nie nakłada żadnych wymogów dotyczących formy prowadzenia ww. ewidencji – ręcznie czy za pomocą programu komputerowego. Powinna ona zawierać wszystkie informacje wymienione w tym przepisie.
Według zapisu § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152 poz. 1475 ze zm.), które określa sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, warunki jakim powinna odpowiadać ta księga oraz szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem - osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie są obowiązane prowadzić księgę wg ustalonego wzoru (załącznik nr 1 ww. Rozporządzenia).
Stosownie do zapisu § 31 pkt 1 cytowanego wyżej Rozporządzenia w razie prowadzenia księgi przy zastosowaniu technik informatycznych, warunkiem uznania ksiąg za prawidłowe jest:

    - określenia na piśmie szczegółowej instrukcji obsługi programu komputerowego, wykorzystywanego do prowadzenia księgi,
    - stosowane programu komputerowego zapewniającego bezzwłoczny wgląd w treść dokonywanych zapisów oraz wydrukowanie wszystkich danych w porządku chronologicznym, zgodnie z wzorem księgi,
    - przechowywanie zapisanych danych na magnetycznych nośnikach informacji, do czasu wydruku zawartych na nich danych, w sposób chroniący przed zatarciem lub zniekształceniem tych danych albo naruszeniem ustalonych zasad ich przetwarzania.

Na koniec każdego miesiąca w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenie z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, podatnik jest obowiązany sporządzić wydruk zapisów dokonanych za dany miesiąc. Wydruk powinien być zgodny z wzorem księgi określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
Podatnik posługujący się programem komputerowym, który nie zapewnia wydrukowania księgi, według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, jest obowiązany założyć księgę, o której mowa w § 2 ust. 1. Po zakończeniu miesiąca należy sporządzić wydruk komputerowy zawierający podsumowanie zapisów za dany miesiąc i wpisać do kolumn księgi sumy miesięczne wynikające z tego wydruku.
Biorąc pod uwagę powyższe jeżeli program komputerowy używany przez Pana spełnia warunki wymienione w powołanych przepisach to nie zachodzi konieczność prowadzenia dodatkowych ewidencji podatkowych w formie ręcznej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj