Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PB IV/436-1/04
z 3 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB IV/436-1/04
Data
2004.03.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
sprzedaż wierzytelności
usługi finansowe


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż wierzytelności dokonana przez podatnika podatku VAT jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych jako usługa finansowa na podstawie art. 2 pkt 4 uststawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.)?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik podatku VAT w ramach wykonywanej działalności gospodarczej, która obejmuje między innymi ,,pozostałe pośrednictwo finansowe gdzie indziej nie sklasyfikowane (PKD 65.23. Z)"" zawarł umowę sprzedaży wierzytelności ze spółką akcyjną będącą również podatnikiem VAT.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Jednocześnie z treści art. 2 pkt 4 ww ustawy wynika, że nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku.

Dla oceny istnienia obowiązku w podatku od czynności cywilnoprawnych nie jest jednak istotne, czy strony tejże czynności są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz czy ta czynność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

I tak w przypadku sprzedaży własnych wierzytelności mamy do czynienia ze sprzedażą praw, do których nie ma zastosowania ustawa o podatku od towarów i usług.

Sprzedaż własnych wierzytelno#339;ci podlega zatem opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i nie ma tutaj znaczenia fakt, że przedmiotem działalności gospodarczej podmiotu jest obrót wierzytelnościami.

Wyłączenie z podatku od czynno#339;ci cywilnoprawnych transakcji sprzedaży z udziałem podatników podatku od towarów i usług dotyczy jedynie tych sytuacji, gdy sprzedawcą jest podatnik podatku od towarów i usług i z tytułu tej sprzedaży jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniony.

Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy przedmiotem działalności podmiotu jest obrót wierzytelnościami jako usługa finansowa - sprzedaż wierzytelności nabytych w celu dalszej sprzedaży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj