Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POV.415-9/2004
z 19 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
POV.415-9/2004
Data
2004.03.19



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
informacja imienna
waloryzacja
wkład budowlany
wkład do spółdzielni mieszkaniowej
wycofanie wkładu


Pytanie podatnika
Prosimy o wykładnię zapisu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 134, poz. 1509, z późn. zm.). Czy kwota wycofanego wkładu mieszkaniowego, którą wpisujemy w poz. 31 informacji PIT-14 powinna obejmować pełny zwrócony zgodnie z postanowieniem statutu osobie uprawnionej zwaloryzowany wkład mieszkaniowy w kwotach nominalnych? Jeżeli w informacji PIT-14 należy umieszczać kwotę wycofanego wkładu w kwotach nominalnych to jak należy traktować kwotę waloryzacji i czy należy ją wykazywać w informacji PIT-14? Jaką kwotę należy podać w informacji PIT-14 w przypadku gdy Spódzielnia w wyniku zamiany mieszkań lokatorskich i wkładów przypadających na te lokale zwraca nadwyżkę wkładu mieszkaniowego członkowi spółdzielni i czy należy wystawić informację PIT-14 w takim przypadku?


W odpowiedzi na pismo z dnia 18.02.2004 r. (uzupełnione dn. 09.03.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm) uprzejmie informuję:

Przepis art. 44a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2001 roku stanowił, iż spółdzielnie mieszkaniowe są obowiązane sporządzić za rok kalendarzowy, w dwóch egzemplarzach, według ustalonego wzoru, imienne informacje o wysokości wycofanego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego i przesłać je, w terminie do 28 lutego następnego po roku podatkowym:
1) osobom, które wycofały ze spółdzielni wkład budowlany lub mieszkaniowy wniesiony do spółdzielni od 1 stycznia 1992 r.,
2) urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania osoby wycofujacej wkład.

Od dnia 1 stycznia 2002 roku, z uwagi na skreślenie w/w artykułu uwzględnić należy, zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy nowelizującej z dnia 21 listopada 2001 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509) brzmienie art. 7 ust. 1 tejże ustawy, z którego wynika, że spółdzielnie mieszkaniowe są obowiązane sporządzać za rok kalendarzowy, w trzech egzemplarzach, według ustalonego wzoru, imienne informacje o wysokości wycofanego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego wniesionego do spółdzielni od dnia 1 stycznia 1992 r., chyba że podatnik złoży spółdzielni oświadczenie, że wycofany wkład nie był odliczony od jego dochodu lub od podatku.
Zdaniem organu podatkowego kwota wpisana w poz. 31 informacji PIT-14 powinna obejmować wycofany wkład w wysokości nominalnej.
Kwoty waloryzacji nie należy wykazywać w wystawianej informacji PIT-14. Zgodnie z postanowieniem art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 roku Nr 119 poz. 1116) w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca zgodnie z postanowieniami statutu osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowaną według wartości rynkowej lokalu.
W przypadku gdy Spółdzielnia w wyniku zamiany mieszkań lokatorskich i wkładów przypadających na te lokale zwraca nadwyżkę wkładu mieszkaniowego członkowi Spółdzielni to należy wystawiać w takim przypadku informację PIT-14.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj