Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
I/415-26/KM/03
z 9 maja 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-26/KM/03
Data
2003.05.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
świadczenie usług
umowa o dzieło
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Czy świadczenia, tj. opracowanie oprogramowania realizowane w ramach zawartej umowy o dzieło dla Uniwerystetu należy zakwalifikować do działalności gospodarczej.


W związku z otrzymanym zapytaniem z dnia 09.04.2003r. – zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) w sprawie możliwości świadczenia usług w ramach umów zleceń (o dzieło) oraz w ramach wykonywanej działalności gospodarczej Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze informuje, iż:

Zgodnie z art. 13 ust. 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) – za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb tych podmiotów i tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności.

W przypadku gdy zakres wykonywanych na rzecz płatnika prac dodatkowych, nie wynikających z umowy o pracę, mieści się w zakresie prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, na podstawie wskazanego wyżej przepisu, rozliczenie nie może być realizowane w ramach umowy zlecenia bądź umowy o dzieło.

Dlatego też, świadczenie usług lub sprzedaż towarów (realizowanych także na rzecz ludności) rozliczana jest:

- w przypadku podatnika podatku VAT - poprzez wystawienie faktury,

- w przypadku podatnika zwolnionego z VAT – poprzez wystawienie rachunku.

Należy pamiętać, iż dodatkowe ograniczenia w zakresie produkcji i sprzedaży oprogramowania narzuca ustawa z dnia 04 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 904, zm. Dz. U. Nr 53, poz. 637).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj