Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-2/443/12/04/EL
z 10 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443/12/04/EL
Data
2004.03.10



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
duplikat faktury
faktura VAT
podatek naliczony
telefon


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek VAT z duplikatu faktury VAT za rozmowy telefoniczne?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 25 lutego 2004 r. w kwestii terminu dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przez nabywcę z duplikatu faktury, o której mowa w § 40 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia:

Stan faktyczny:

Spółka zwróciła się z zapytaniem czy może odliczyć podatek VAT od duplikatu faktury VAT za rozmowy telefoniczne. Oryginał faktury zaginął. W przypadku odliczenia czy należy przyjąć datę otrzymania duplikatu czy faktyczną datę zapłaty (termin płatności faktury oryginału już minął).

Stan prawny:

Zgodnie z § 40 ust. 4 w/w rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. w przypadku otrzymania faktur w zakresie dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 105 i poz. 125-128 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik może obniżyć podatek należny o podatek naliczony określony w takiej fakturze w miesiącu, w którym przypada termin płatności określony w tej fakturze, a w przypadku podatników, o których mowa w art.10 ust. 1A i 1d ustawy w kwartale, w którym przypada termin płatności określony w tej fakturze.

Powyższa regulacja stanowi realizację ustawowej delegacji wynikającej z art. 19 ust. 5 w/w ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. do określenia przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych innych niż wymienione w art. 19 ust. 3 ustawy terminów obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Tym samym termin na dokonanie odliczenia podatku naliczonego w przypadku faktur za media nie wiąże się z terminem otrzymania faktury, o którym mowa w art. 19 ust. 3 w/w ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., ale z terminem płatności określonym w tej fakturze (§ 40 ust. 4 w/w rozporządzenia z dnia 22 marca 2002r.).

Skoro zatem duplikat faktury za media, będący ponownie wystawioną fakturą dokumentującą to samo zdarzenie, stanowi podstawę do obniżenia przez nabywcę podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 40 ust. 4 w/w rozporządzenia) termin obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określony w fakturze za media, to niewątpliwie termin ten ma zastosowanie również do rozliczenia podatku wykazanego w duplikacie takiej faktury.

Zatem w przypadku otrzymania duplikatu faktury potwierdzającej nabycie towarów i usług wymienionych w § 40 ust. 3 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r., w sytuacji, gdy termin płatności określony w duplikacie już upłynął, konieczne jest dokonanie korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług za okres, w którym upływał termin płatności określony w duplikacie faktury.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj