Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS/1471/DPD/423/47/04/DC
z 16 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS/1471/DPD/423/47/04/DC
Data
2004.04.16



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Właściwość organów podatkowych


Słowa kluczowe
właściwość miejscowa
właściwość rzeczowa
właściwość urzędu skarbowego
zmiana właściwości urzędu skarbowego


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy wykładni przepisów ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz ogranizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwiemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302) tj. dokonanie oceny, czy zamiarem ustawodawcy było objęcie właściwością przez powołane na mocy w/w ustawy urzędy skarbowe określonych kategorii podatników od dnia 1 stycznia 2004 roku, czy też od dnia 1 stycznia 2005 roku?


Spółka z analizy ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych wywodzi wniosek, iż właściwym dla niej urzędem skarbowym w 2004 r. pozostaje nadal dotychczasowy Urząd Skarbowy i prosi o zajęcie stanowiska, czy ten pogląd jest słuszny.

Zgodnie z art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek udzielić informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Pojęcie "przepisów prawa podatkowego" (do których odnosi się obowiązek udzielania informacji) zdefiniowane jest w art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej, który stanowi, iż przez przepisy prawa podatkowego rozumie się przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych. Definicja pojęcia "ustaw podatkowych" zawarta jest w art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi, iż są to ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych.

Z powyższego wynika, iż organy podatkowe mają obowiązek udzielenia pisemnej informacji także w zakresie dotyczącym swojej właściwości miejscowej i rzeczowej.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego zapytanie Spółki nie dotyczy udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego a w rzeczywistości dotyczy dokonania przez organ podatkowy wykładni przepisów ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych. Ocena czy zamierem ustawodawcy było objęcie właściwością przez powstałe urzędy skarbowe, określonych kategorii podatników od dnia 1 stycznia 2004 r. czy też od dnia 1 stycznia 2005 r., nie należy do kompetencji Naczelnika Urzędu Skarbowego. Wykładni (interpretacji) przepisów prawa mogą dokonywać organy, które dany akt prawny uchwaliły lub też inne organy państwowe, sądy lub trybunały, na zasadach określonych w przepisach szczególnych. Ustawą o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych powołano z dniem 1 stycznia 2004 r. nowe urzędy skarbowe, właściwe dla niektórych kategorii podatników, a rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2003 r. w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib naczelników urzędów skarbowych i dyrektorów izb skarbowych (Dz. U. z dnia 9 grudnia 2003 r. Nr 209, poz. 2027) określono terytorialny zasięg działania naczelników tych urzędów.

W związku z powyższym do czasu dokonania wykładni przepisów ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych przez uprawniony organ, Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Skarbowego pozostaje organem właściwym, dla niektorych kategorii podatników określonych w ustawie o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj