Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
PDI/2-413/6/2004
z 9 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/2-413/6/2004
Data
2004.02.09



Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne potrącone od dochodu opodatkowanego ryczałtowo i nie wykazanego w zeznaniu rocznym, podlega odliczeniu od podatku dochodowego obliczonego z innych tytułów?


Odpowiadając na pismo z dnia 22 stycznia 2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie działając w oparciu o art. 14 a § 1 ustawy Z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz.926 ze zm.) informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 27 b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. -podatek w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne:
1) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym,
- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52 a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Tak więc składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłacona przez podatnika w 2003 r. lub pobrana przez płatnika, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym i nie odliczona zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) , podlega odliczeniu od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej z innych tytułów np. z emerytury - jednak z zastrzeżeniem w art. 27 b ust. 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym. Przepis ten stanowi, że kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Ma to istotne znaczenie dla podatnika w 2003 r. kiedy składka zdrowotna opłacana przez niego lub pobrana przez płatnika (zakład pracy, organ rentowy, zleceniobiorcę) stanowiła 8 % podstawy jej wymiaru, a więc w wysokości 0,25% podstawy jej wymiaru nie jest rekompensowana z podatku.

Z przytoczonych przepisów ustawy o podatku dochodowym wynika, że interpretacja Pana jest prawidłowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj