Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PDF-4/415/3/03
z 16 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-4/415/3/03
Data
2004.01.16



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
renta wyrównawcza
ugody


Pytanie podatnika
Czy renta wyrównawcza otrzymana na podstawie zawartej pomiędzy stronami ugody podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ustawy o pdof


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14 § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z 1997 roku ze zm.) w związku z wniesionym pismem z dnia 17.12.2003 roku (data wpływu 17.12.2003 r.) dotyczącym otrzymanej renty wyrównawczej wyjaśnia, iż:

problem ten reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 roku ze zm.) w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., który stanowi jednoznacznie, że wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.
Z literalnego brzmienia powołanego przepisu jednoznacznie wynika, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymywane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Ze zwolnienia bowiem korzystają jedynie te odszkodowania, których prawo do otrzymania wynika wprost z przepisów ustawy, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy.

Nie korzystają ze zwolnienia renty wyrównawcze otrzymane na podstawie zawartej pomiędzy stronami ugody.

Z załączonego do Pańskiego pisma protokołu wynika jednoznacznie iż, wypłata przez HTS S.A. renty wyrównawczej następuje na podstawie zawartej między stronami ugody, w związku z tym świadczenie to nie korzysta ze zwolnienia. W świetle powyższego otrzymywana przez Pana w roku 2003 renta wyrównawcza stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.

Jednocześnie należ podkreślić iż, art. 21, ust. 1 pkt. 3 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w roku 2004 ponownie zwalnia od podatku dochodowego odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj