Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NL/LF/II/415-64/04
z 21 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NL/LF/II/415-64/04
Data
2004.04.21



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
radcowie prawni
ryczałty
samorząd zawodowy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy członek samorządu zawodowego radców prawnych, wybrany na funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej przez Krajowy Zjazd Radców Prawnych i otrzymujący dochody w formie ryczałtu z tytułu wykonywania czynności kontrolnych – korzysta ze zwolnienia, o których mowa w art.13 ust.1 pkt 5 oraz art.21 ust.1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DZ.U. z 2000r. Nr 14,poz.176 z późn.zm.)


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym otrzymuje Pan dochody w wysokości 1.300,00zł. miesięcznie z tytułu wykonywania czynności kontrolnych jako Przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej wybrany przez Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Z załączonej przez Pana informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za rok 2003 PIT-8B płatnik pobrał od Pana dochodów podatek w wysokości 20% wykazując je w pozycji inne źródła.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr.14 poz.176 z późn. zm.) diety oraz zwrot kosztów otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich wolne są od podatku do wysokości określonej w odrębnych przepisach. Przepis ten dotyczy zarówno diet wypłacanych posłom i senatorom jak i radnym organów samorządowych. Podlegają natomiast opodatkowaniu –stosownie do art.13 pkt 5 powołanej ustawy- wszelkiego rodzaju wynagrodzenia, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek otrzymywane- niezależnie od wspomnianych diet- przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich np. wynagrodzenia za udział w pracach różnego rodzaju komisji, rad i zespołów.

Ustawa z dnia 06 lipca 1982r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2002r. Nr 123, poz.1059) w art.61 stanowi, iż do zakresu działania Wyższej Komisji Rewizyjnej należy kontrola działalności finansowej Krajowej Rady Radców Prawnych a zatem wykonywane przez Pana czynności związane z pełnioną przez Pana funkcją nie są związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich.

Wobec powyższego otrzymywane przez Pana dochody nie korzystają ze zwolnienia do wysokości nie przekraczającej miesięcznie trzykrotnego najniższego wynagrodzenia za pracę, ogłaszanego na podstawie odrębnych przepisów, za grudzień roku poprzedzającego rok podatkowy z podatku dochodowego na mocy przepisów art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj