Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płońsku
US-20/DF-415/1/2004
z 12 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-20/DF-415/1/2004
Data
2004.03.12



Autor
Urząd Skarbowy w Płońsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Czy Podatnik może korzystać z ulgi podatkowej (w ramach praw nabytych) z tytułu poniesionych wydatków na wklad budowlany do Spółdzielni Mieszkaniowej ?


Przedstawiając swoją sprawę podatnik stwierdza, że: - w latach 1999-2000 wnosił do Spółdzielni Mieszkaniowej w Płońsku wkład budowlany, - w 2001r. otrzymał od Spółdzielni Mieszkaniowej w Płońsku przydział lokalu mieszkalnego, - w latach 2001-2002 korzystał z odliczenia z tytułu wniesionego wkładu budowlanego, gdyż kwota odliczenia nie znalazla pokrycia w podatku za lata 1999-2000, - w 2003r. podatnik podpisał umowę ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Warszawie o wybudowanie nowego mieszkania i dokonał wpłaty na wkład budowlany do Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie, - aby uzupełnić wkład budowlany do Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie, podatnik sprzedał w 2004r. mieszkanie w Płońsku.

Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie podatnik cytuje przepis art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) – i stwierdza, że przeznaczając w całości pieniądze ze sprzedaży mieszkania w Płońsku na mieszkanie w Warszawie może nadal kontynuować ulgę budowlaną do końca 2004r. – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płońsku na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 4 ust. 2 cyt. ustawy z dnia 21 listopada 2001r. - podatnikom, którzy nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004r. Sformułowanie „kontynuacja danej inwestycji” należy rozumieć jako dotyczące ponoszenia dalszych wydatków po dniu 31 grudnia 2001r. np. na wkład budowlany, budowę czy zakup lokalu (budynku) mieszkalnego. Aby podatnik mógł skorzystać z odliczenia wydatków poniesionych w 2003r. i 2004r. na wkład budowlany do Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie – prawo do tego odliczenia musiałby nabyć jeszcze w 2001r., tj.: ponieść wydatki na wkład budowlany na to mieszkanie w 2001r. i dokonać odliczenia tych wydatków w zeznaniu za 2001r. Z pisma wynika, iż Podatnik w 2001r. nie dokonywał wpłaty na wkład budowlany do Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie i nie odliczał ich w zeznaniu za 2001r. Zatem nie rozpoczął inwestycji dotyczącej lokalu mieszkalnego w Warszawie. Umowa o realizację zadania inwestycyjnego ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Warszawie została podpisana w 2003r., także w 2003r. dokonano pierwszej wpłaty na wkład budowlany. W związku z powyższym nie występuje kontynuacja inwestycji mieszkaniowej dotyczącej realizacji lokalu mieszkalnego w Warszawie – w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509). A zatem podatnik nie może skorzystać z kontynuacji odliczeń od podatku w latach 2003-2004.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj