Interpretacja Urzędu Skarbowego w Starachowicach
PDF-423-337/7/04
z 16 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-423-337/7/04
Data
2004.01.16



Autor
Urząd Skarbowy w Starachowicach


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Właściwość organów podatkowych --> Właściwość organów podatkowych


Słowa kluczowe
zmiana przepisów
zmiana właściwości urzędu skarbowego



Odpowiadając na pismo z dnia 10.12.2003 r. kierowane do Izby Skarbowej w Kielcach i przesłane do załatwienia zgodnie z właściwością do tut. urzędu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, co następuje:

Z zapytania Podatnika wynika, że „T.” Sp. z o. o. osiągnęła przychody ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy nie przekraczające kwoty 7.000,- Euro oraz, że wspólnikami Spółki są osoby fizyczne posiadające obywatelstwo polskie.

Pismem z dnia 15.10.2003 r. Spółka poinformowała Naczelnika tut. urzędu, „że nie składa zaświadczenia o zmianie właściwości naczelnika urzędu skarbowego”, gdyż „firma „T.” Sp. z o. o. podlega pod kryteria z pkt 7 ppkt c dot. zmiany właściwości urzędu skarbowego”. Z pisma Podatnika z dnia 14.01.2004 r. złożonego w tut. urzędzie jako uzupełnienie przedmiotowego wniosku wynika, że Spółka „nie spełnia żadnego z warunków rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 września 2003 r.”.

W nawiązaniu do złożonego zapytania informuje się, że w związku z wejściem w życie z dniem 01.09.2003 r. ustawy z dnia 27.06.2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302) z dniem 01.01.2004 r. utworzono urzędy skarbowe do obsługi niektórych kategorii podatników określonych w art. 5 ust. 9b znowelizowanej ustawy z dnia 21.06.1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 106, poz. 489 ze zm.). Zgodnie z w/w przepisem art. 5 ust. 9b wyznaczenie terytorialnego zasięgu działania określonego urzędu skarbowego zgodnie z ust. 9a następuje w przepisach określonych na podstawie ust. 9c i może dotyczyć w szczególności:
1) podatkowych grup kapitałowych,
2) banków,
3) zakładów ubezpieczeń,
4) jednostek działających na podstawie przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych,
5) jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
6) oddziałów lub przedstawicielstw przedsiębiorstw zagranicznych,
7) osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, które:
a) w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości, co najmniej 5 ml. Euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego albo
b) jako rezydenci w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, biorą udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwami położonymi za granicą lub w ich kontroli, albo posiadają udział w kapitale takich przedsiębiorstw albo
c) są zarządzane bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydenta w rozumieniu przepisów prawa dewizowego lub nierezydent dysponuje, co najmniej 5% głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, albo
d) jako rezydenci w rozumieniu przepisów prawa dewizowego jednocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym w rozumieniu innych ustaw lub w jego kontroli albo posiadają jednocześnie udział w kapitale takich podmiotów.

W związku z powyższym na podstawie art. 5a ust. 3 ustawy o urzędach i izbach skarbowych podatnicy, o których mowa w art. 5 ust. 9b (tj. spełniający którekolwiek z określonych tamże kryteriów), są obowiązani, w przypadku ustalenia właściwości zgodnie z art. 5 ust. 9a pkt 1, zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 października roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi zmiana, składając zawiadomienie według ustalonego wzoru. Wzór zawiadomienia wydany w drodze delegacji ustawowej do art. 5a ust. 7 w/w ustawy określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23.09.2003 r. w sprawie wzoru zawiadomienia o zmianie właściwości naczelnika urzędu skarbowego (Dz. U. Nr 175, poz. 1698).

W przypadku nie posiadania przez wnioskodawcę jakiejkolwiek z cech podmiotów określonych w art. 5 ust. 9b ustawy o urzędach i izbach skarbowych Spółka nie podlega właściwości Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj