Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PDP-423-16/PW/04
z 26 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP-423-16/PW/04
Data
2004.03.26



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
podatek dochodowy od osób prawnych
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
Czy można wrócić od 01.01.2004 r. do pełnych stawek amortyzacji wszystkich środków trwałych?


Pismo niniejsze jest informacją o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14 a § 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami).

Pismem z dnia 25.02.2004 r. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w B., uzupełnionym w dniu 12.03.2004 r., zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej informacji: czy można wrócić do pełnych stawek amortyzacyjnych wszystkich środków trwałych, dla których została obniżona stawka o 50%.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego udziela następującego wyjaśnienia:

Przepisy dotyczące amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wprowadzają pięć podstawowych zasad:

  1. dokonywania odpisów amortyzacyjnych od zaktualizowanej wartości początkowej,
  2. dokonywania odpisów amortyzacyjnych do miesiąca następnego po miesiącu, w którym środki trwałe zostały przyjęte do używania,
  3. dokonywania odpisów amortyzacyjnych w równych ratach miesięcznych, kwartalnych lub jednorazowo na koniec roku,
  4. dokonywanie odpisów amortyzacyjnych do końca miesiąca, w którym nastąpiło zrównanie wysokości umorzenia z ich wartością początkową, lub w którym środki trwałe postawiono w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór,
  5. nakaz amortyzowania przez cały okres posiadania środka trwałego,
  6. dokonywanie odpisów stawką amortyzacyjną właściwą dla danego środka trwałego, przyjętą z Wykazu stawek amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 16i ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 954 ze zm.), podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Z uwagi na to, że podstawową zasadą jest amortyzowanie według stawek określonych w Wykazie, a jednocześnie przepisy ustawy nie wprowadzają nakazu powrotu do stawek podstawowych zdaniem tutejszego organu podatkowego podatnik z początkiem roku podatkowego ma prawo powrócić do stawek podstawowych wynikających z wykazu.

W świetle powyższego uznaje się, że zajęte stanowisko przez Spółkę jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj