Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-10/04/CIP/01
z 24 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-10/04/CIP/01
Data
2004.03.24



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
obowiązek podatkowy
przewłaszczenie


Pytanie podatnika
- Czy z aktem odebrania samochodów na podstawie umowy przewłaszczenia wiąże się obowiązek wystawienia faktury dla banku, -Kiedy należy wystawić fakturę – w momencie podpisania umowy przewłaszczenia czy w ciągu siedmiu dni od fizycznego momentu wydania rzeczy, - Czy wystawioną fakturę uwzględnić w rozliczeniu za listopad 2003 r., czy też należy dokonać korekty do miesiąca maja 2003 r.?


Spółka Jawna zaciągnęła kredyt bankowy. W celu zabezpieczenia tego kredytu sporządzono w dniu 02.12.2002r. pomiędzy bankiem a Spółką umowę przewłaszczenia samochodów ciężarowych będących na wyposażeniu Spółki. Kredyt nie został przez Spółkę w całości spłacony a zatem bank zgodnie z wcześniej zawartą umową przewłaszczenia postanowił w zamian za wierzytelności zabrać samochody. Odbiór samochodów odbył się w dniu 26.05.2003r. Z powodu sporów z bankiem faktura została wystawiona w listopadzie 2003r.


Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do postanowień art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm./ opodatkowaniu podlega sprzedaż i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z postanowieniami art. 2 ust. 3 pkt 3a powyżej cytowanej ustawy przepisy ust. 1 stosuje się również do wydania towarów lub świadczenia usług w zamian za wierzytelności.Przewłaszczenie jako sposób zabezpieczenia należności przewidziane jest ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe /Dz. U. z 2002r. Nr 72, poz. 665 ze zm./. Zabezpieczenie wierzytelności banku może być dokonane w drodze przeniesienia na bank przez dłużnika lub osobę trzecią, do czasu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją prawa własności rzeczy ruchomej lub papierów wartościowych /art. 101 w/w ustawy/. Dla przewłaszczenia charakterystyczne jest to, że przeniesienie na bank własności rzeczy następuje warunkowo – może to być warunek rozwiązujący bądź też warunek zawieszający.W przypadku, o którym mowa w pytaniu, mamy do czynienia z przewłaszczeniem pod warunkiem zawieszającym bowiem zgodnie z umową, przeniesienie własności rzeczy na rzecz banku następuje w momencie niespłacenia długu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż aktem odebrania samochodów sporządzonym na podstawie postanowień umowy przewłaszczenia, samochody stały się własnością banku w dacie 26.05.2003r.

A zatem obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał u podatnika /dłużnika/ z chwilą wydania bankowi przewłaszczonych samochodów ciężarowych w miejsce niespłaconego kredytu (art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Wobec powyższego przewłaszczenie samochodów ciężarowych przez bank zgodnie z wcześniej zawartą pomiędzy Spółką a bankiem umową przewłaszczenia wskutek nie uregulowania w całości należności kredytowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do postanowień § 38 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 39 i § 40.

Zatem zgodnie z uregulowaniem zawartym w powyżej cytowanym przepisie fakturę VAT Spółka obowiązana była wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia wydania bankowi przewłaszczonych samochodów ciężarowych.

Stan faktyczny w sprawie wskazuje, że Spółka winna dokonać korekty podatku należnego w rejestrze jak i w deklaracji VAT-7 za m-c maj 2003 r. natomiast bank po otrzymaniu faktury, która była wystawiona w m-cu listopadzie 2003r. może dokonać odliczenia w miesiącu jej otrzymania lub następnym.

Natomiast z powodu nie wskazania przez Spółkę przyczyn nie możliwe jest ustosunkowanie się do faktu odrzucenia faktury przez bank.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj