Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PBF-415/11149/04/15/2004
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PBF-415/11149/04/15/2004
Data
2004.03.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty procesowe


Pytanie podatnika
Czy stanowią koszty uzyskania przychodów koszty dochodzenia należności przed sądami?


Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Z powyższej zasady wynika, że w danym roku podatkowym należy uwzględnić także koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów w latach następnych.

Również koszty poniesione w sprawach dochodzenia należności przed sądami są potrącane w roku, w którym zostały poniesione. Jeżeli wyrok (orzeczenie) zapadnie w następnym roku podatkowym podatnik jest zobowiązany do ewentualnej weryfikacji kosztów.

W uzupełnieniu do wcześniejszej interpretacji z dnia 11.02.2004 r. DUS-PBF-415/21350/03/7/2004 odnośnie zajęcia stanowiska, że odliczeniu podlegają koszty w wysokości zasądzonej orzeczeniem sądu wyjaśniam: Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.09.2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. Nr 163, poz. 1348 ze zm.) opłaty stanowiące podstawę zasądzenia przez sądy kosztów zastępstwa prawnego nie mogą być wyższe niż stawki minimalne określone w rozporządzeniu, niezależnie od wysokości tych opłat ustalonych w umowie między adwokatem a klientem. Jednak sąd może przyznać opłaty wyższe, jeżeli uzasadnia to rodzaj i stopień zawiłości sprawy. Nie zawsze zdarza się zatem, że koszty zastępstwa prawnego wynikające z umowy pokrywają się z zasądzonymi kosztami z tego tytułu, koszty opłaconej pomocy prawnej mogą być wyższe niż koszty zasądzane przez Sąd.

Wówczas podatnik może odliczyć koszty zastępstwa prawnego w wysokości wynikającej z umowy o zastępstwo prawne – dotyczy to sytuacji, gdy roszczenia dochodzone pozwem zostały w całości uwzględnione.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej uzupełnia informację:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków.

W świetle powołanego przepisu należy stwierdzić, iż kwota zwróconych kosztów postępowania sądowego stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Zasądzone przez sąd koszty procesu, będące przychodami pośrednio związanymi z działalnością gospodarczą, stanowią przychód dla celów podatkowych w momencie ich faktycznego otrzymania.

Zatem, podatnik w momencie otrzymania kwoty zasądzonej przez sąd, nie dokonuje weryfikacji kosztów uzyskania przychodów do których wcześniej zaliczył wydatki faktycznie poniesione z tego tytułu, lecz zalicza otrzymaną kwotę do przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj