Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
II/415-7/04/MZ
z 22 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II/415-7/04/MZ
Data
2004.04.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
przekształcanie
spółka jawna
ustalanie zobowiązania podatkowego
zmiana stanu prawnego


Pytanie podatnika
Spółka jawna została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 551 par. 1 i art. 552 Kodeksu spółek handlowych. Działalność spółki polega na handlu hurtowym książkami. Specyfika działalności powoduje, że duża część sprzedaży dokonywanej w okresie całego miesiąca fakturowana jest w ostatnich dniach miesiąca, ponieważ wtedy kontrahenci rozliczają się ze sprzedaży towaru.Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o.nastąpiło w końcu miesiąca.Koszty spółki rozłożone są równomiernie w całym miesiącu, natomiast największa sprzedaż notowana jest w ostatnich dniach miesiąca.W świetle powyższego powstaje problem prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego spółki przekształcanej i przekształconej.

Czy można bez względu na datę przekształcenia spółki rozliczyć podatek dochodowy za miesiąc, w którym nastąpiło przekształcenie jako działalność spółki jawnej lub spółki z o.o.?
Jeżeli nie, to czy można rozliczyć procentowo koszty w stosunku do przychodów osiągniętych przez spółkę jawną?


Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w indywidualnej sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 22.03.2004r., przesłanym zgodnie z właściwością miejscową przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty celem udzielenia odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przepis art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) przewiduje możliwość przekształcenia spółki jawnej w spółkę handlową a stosownie do zapisu art. 552 spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Z powyższego wynika, iż spółka przekształcana (spółka jawna) kończy swój byt prawny, w dniu wykreślenia jej z Krajowego Rejestru Sądowego.

W przypadku przekształcenia spółki jawnej stosującej zasady rachunkowości w spółkę z o.o., zgodnie z przepisem art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) spółka jawna musi zamknąć swoje księgi rachunkowe na dzień poprzedzający dzień przekształcenia.

W sytuacji przedstawionej w Pana piśmie księgi rachunkowe spółki jawnej należy zamknąć na dzień poprzedzający wykreślenia jej z Krajowego Rejestru Sądowego. W księgach spółki jawnej należy ująć wszystkie zdarzenia gospodarcze dotyczące spółki jawnej na podstawie prawidłowych dokumentów zgodnych z wymogami art. 20, 21 i 22 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).

Tak więc wspólnicy spółki jawnej winni rozliczyć się z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg do dnia poprzedzającego wykreślenie spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego składając deklarację na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od osób fizycznych na wzorze PIT-5 zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zdaniem tutejszego organu podatkowego nie jest możliwe jak proponuje podatnik rozliczenie procentowe kosztów osoby prawnej proporcjonalnie do przychodów osiągniętych przez spółkę jawną albowiem świadczyłoby to o nierzetelności ksiąg rachunkowych zarówno spółki osobowej jak i spółki kapitałowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj