Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnicy
PP 443-55/03
z 17 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-55/03
Data
2003.11.17



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnicy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
homologacja
paliwo
podatek naliczony
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Odliczenie podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej zakup samochodu osobowego.
Odliczenie podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT na zakup paliwa po przerejestrowaniu samochodu osobowego na samochód ciężarowy.


Na gruncie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług brak jest wyjaśnienia pojęcia samochód osobowy. Jednakże w celu jego zdefiniowania można posłużyć się pojęciami zawartymi w innych przepisach prawa, a mianowicie:

    1) w art. 23 ust. 3a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) określone zostało, jaki pojazd uznaje się dla potrzeb tych przepisów ustawy za samochód osobowy. Zgodnie z tym przepisem „..ilekroć (...) jest mowa o samochodzie osobowym, rozumie się przez to każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg”.
    2) w art. 2 pkt 41 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602 ze zm.) określono jako samochód osobowy - pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.
Stosownie do przepisu ust. 2 tegoż artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.
Nadto przepis art. 25 ust. 1 pkt 2 p/w ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika.
Zgodnie również z § 10 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) posiadanie homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe, jest niezbędne aby skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku nabycia takiego samochodu.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, że Podatnik dokonał zakupu samochodu osobowego marki mercedes Benz 212D co ustalono na podstawie załączonych do zapytania kserokopii faktur VAT oraz dowodu rejestracyjnego. We wniosku podkreślono również, że samochód powyższy został importowany 28 lipca 1997 r. i do obrotu na polskim obszarze celnym został dopuszczony jako samochód ciężarowy. Następnie w wyniku dokonanych przeróbek przez poprzedniego właściciela polegających na zainstalowaniu skrzyni ładunkowej oraz sześciu siedzeń został przerejestrowany na samochód osobowy. Obecnie samochód został zarejestrowany w Wydziale Komunikacji jako samochód osobowy służący do przewozu 9 osób.
Naczelnik Urzędu Skarbowego stoi na stanowisku, że dokumentem potwierdzającym zakup określonego towaru jest faktura VAT. W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz prawnego Podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT potwierdzającej zakup samochodu osobowego. Nadto fakt, że dokonano zakupu samochodu osobowego potwierdza dowód rejestracyjny pojazdu. Jeżeli zatem do obrotu prawnego wprowadzona została decyzja (dowód rejestracyjny) wskazująca, że pojazd dopuszczony do ruchu jest samochodem osobowym oraz nabycie samochodu osobowego potwierdza również faktura VAT Podatnikowi na mocy art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy o PTU nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu tego samochodu.
Przepis art. 25 ust. 1 pkt 3a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) wyłącza możliwość obniżenia kwoty lub zwrotu podatku różnicy podatku należnego w przypadku nabycia paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg.

Nadto Podatnik pyta, czy po przerejestrowaniu samochodu osobowego na samochód ciężarowy oraz po uzyskaniu w tym zakresie stosownej homologacji zostałyby spełnione warunki wynikające z przepisów dotyczących podatku od towarów i usług określających prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT na zakup paliwa?
Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego świetle przytoczonego przepisu art. 25 ust. 1 pkt 3a ustawy o VAT zmiana kwalifikacji samochodu osobowego na samochód ciężarowy zdecyduje o możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodu ciężarowego o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg, pod warunkiem jednak, że wydatki te będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, tzn. istnieć będzie związek poniesionego wydatku z osiągniętymi przychodami. Jednakże należy podkreślić, że zmiana kwalifikacji samochodu osobowego na samochód ciężarowy musi zostać potwierdzona przez upoważnione do tego organy. Posiadanie przez podatnika homologacji z której wynika, że określony samochód jest samochodem ciężarowym nie jest jedynym warunkiem, który zdecyduje o możliwości rozliczania podatku naliczonego z tytułu zakupu paliw służących do napędu tegoż samochodu. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego fakt zmiany kwalifikacji samochodu osobowego na samochód ciężarowy musi również znaleźć odzwierciedlenie z dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Świadectwo homologacyjne jest bowiem tylko jednym z dokumentów wymaganych w określonych sytuacjach do rejestracji pojazdu, uwzględnionym w treści dowodu rejestracyjnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj