Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
US 42 DF/415/66/AU/04
z 20 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 42 DF/415/66/AU/04
Data
2004.04.20



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Uprzejmie proszę o wyjaśnienie sposobu rozliczenia pieniędzy oszczędzanych w kasie mieszkaniowej na budowę domu. W maju 2004r. zamierzamy z mężem rozpocząć budowę domu jednorodzinnego. Natomiast we wrześniu kończy się nam pięcioletni okres oszczędzania w kasie mieszkaniowej Banku Śląskiego. Mam następujące pytanie: Czy należy gromadzić faktury za zakupione towary i usługi na kwotę zaoszczędzoną w kasie? Jeżeli tak, to czy mogą to być zakupy dokonane przed wypłatą oszczędności przez bank, czyli przed wrześniem 2004?
Moje zdanie na w/w kwestię brzmi:
1. nie należy przedstawiać faktur Urzędowi Skarbowemu, ponieważ nie wszystkie prace budowlane wykona firma wystawiająca takie dokumenty, część robót wykona się we własnym zakresie (samemu),
2. wydatki budowlane poniesione przed wypłaceniem oszczędności z kasy mieszkaniowej należy uznać jako wykorzystanie oszczędzanej kwoty na cele budowlane.


W odpowiedzi na postawione wyżej pytania Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje, że zgodnie z art.27a ust.12 ustawy z dnia 26,07,1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) – w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002r., jeżeli podatnik korzystał z odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku prowadzącym kasę mieszkaniową, a następnie oszczędności te wydał zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, kwoty przysługujących podatkowych odliczeń mieszkaniowych pomniejsza się o kwotę odliczeń z tego tytułu.

Celami systematycznego oszczędzania, stosownie do art.8 ust.2 ustawy z dnia 26.10.1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1995r. Nr 133, poz. 654 z późn. zm.) są cele służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, a mianowicie:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. remont domu lub lokalu, o którym mowa w pkt. 1i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt. 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego oszczędzającego.

Jakkolwiek przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakładają wprost na podatnika obowiązku dokumentowania wydatków finansowanych z oszczędności pochodzących z kasy mieszkaniowej, to ze względu na zachowanie prawa do odliczeń podatkowych dotyczących oszczędzania w kasie mieszkaniowej, podatnik powinien posiadać dokumenty potwierdzające realizację tych celów mieszkaniowych. Mając powyższe na uwadze, zgodnie z art.275 § 1 w/w ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa jeżeli ze złożonej deklaracji wynika, że podatnik skorzystał z przysługujących mu ulg podatkowych, organ podatkowy może zwrócić się do niego o okazanie dokumentów lub o złożenie fotokopii dokumentów, których posiadanie przez podatnika, w określonym czasie, wymaga przepis prawa.

Do dokumentów potwierdzających zakres wydatków, zaliczane są rachunki, faktury VAT na materiały budowlane oraz na zakup usług budowlanych, pozwolenia na budowę, kosztorysy prac remontowo-budowlanych, aktualne odpisy z księgi wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości, na której prowadzona jest inwestycja.

Przepis art.27a ust.13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002r. – na mocy art.6 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509) – ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 01.01.2002r. Art.27a ust.13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002r. określa zasady i okoliczności powodujące konieczność zwrotu wykorzystanej uprzednio tzw. „dużej ulgi budowlanej”. I tak pkt 4 w/w artykułu wskazuje na konieczność wydatkowania wszystkich zgromadzonych środków pochodzących z kasy mieszkaniowej na cel wskazany w umowie zawartej z bankiem. Wobec przedstawionego stanu prawnego, podatnik nie traci prawa do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania na rachunku oszczędnościowego-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, pod warunkiem, że wycofane oszczędności po okresie w umowie o kredyt kontraktowy wydatkuje do końca roku kalendarzowego zgodnie z celami systematycznego oszczędzania. W związku z powyższym faktury wystawione z datą wcześniejszą niż data wycofania wkładów z kasy mieszkaniowej nie mogą być uznane za dokumenty potwierdzające fakt wydatkowania oszczędności z kasy.

Podstawa prawna: 1. art. 27a ust. 12 i ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) 2. art. 275 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa(Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj