Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
US.21/BF/415/261/2004
z 19 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.21/BF/415/261/2004
Data
2004.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
ulga budowlana


Pytanie podatnika
W 2000r podpisałem umowę ze Spółdzielnią Mieszkaniową na zakup lokalu mieszkalnego. W roku 2002 wycofałem wniesiony wkład na w/w mieszkanie i zakupiłem nieruchomość ( grunt z budynkiem mieszkalnym do remontu ). Proszę o określenie jaka ulga: remontowa czy budowlana przysługuje mi do odliczenia przy wykonaniu robót budowlanych związanych z przebudową dachu. W/w prace finansowałem z własnych środków, nie zaciągałem kredytu bankowego.


Zgodnie z art. 27a ust 1 pkt 1 lit a-f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 r. podatek dochodowy od osób, które podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu obliczony zgodnie z art. 27 zmniejsza się na zasadach określonych w art. 27a ust 2 – 17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe m.in. na wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej.

Ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. z 2001 r. Nr 134 poz. 1509) od dnia 1 stycznia 2002 r. zlikwidowano ulgi budowlane, o których mowa w ww. przepisie. Zachowano jednakże prawo do odliczeń na dotychczasowych zasadach z racji wydatków na kontynuację inwestycji rozpoczętych przez osoby fizyczne przed 1 stycznia 2002 r.

Zgodnie z art. 4 ust 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust 1 pkt 1 lit a-f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. w brzemieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji poniesionych od 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2004 r.

W przedstawionej sytuacji w 2000 r. i 2001 r. odliczał Pan w zeznaniach podatkowych wydatki związane z wniesieniem wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej ( w 1999 r. odliczono tylko remont ), a następnie w 2002 r. wycofał Pan wkład budowlany, a w konsekwencji nastąpiło doliczenie uprzednio odliczonych kwot ulgi do podatku w zeznaniu podatkowym za ten rok, co spowodowało zakończenie korzystania z ulg mieszkaniowych na poprzednich zasadach.

Jak wynika z aktu notarialnego Repertorium Nr 6708/2002 w roku 2002 zakupił Pan nieruchomość na rynku wtórnym od osoby fizycznej. Zgodnie z załączonym pozwoleniem na budowę dokonał Pan prac remontowych dotyczących m.in. przebudowy dachu.

Poniesione koszty związane z przebudową dachu w budynku mieszkalnym nie są żadną kontynuacją inwestycji rozpoczętej przed 1 stycznia 2002 r., gdyż dotyczą budynku nowo nabytego w 2002 r.

Wydatki ponoszone przez Pana dotyczące nabytego budynku mieszkalnego mogą być odliczone po spełnieniu przewidzianych ustawą warunków ( m.in. posiadanie faktur wystawionych wyłącznie przez podatników podatku od towarów i usług, nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku lub dowodów odprawy celnej) w ramach obowiązującego limitu na remont i modernizację budynku mieszkalnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj