Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
U.S III-415/4/04
z 19 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S III-415/4/04
Data
2004.03.19



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
moment powstania przychodów
przeniesienie własności rzeczy
remanent
spis z natury
zmiana przepisów
zmiana stanu prawnego


Pytanie podatnika
1. W którym momencie powstaje przychód z tytułu sprzedaży złomu na eksport, jeżeli w grudniu 2003 r. towar został załadowany na wagony i wysłany do odbiorcy, faktura została wystawiona w grudniu 2003 r., natomiast wywóz towaru za granicę zgodnie z dokumentem odprawy celnej SAD miał miejsce w 2004 r.?
2. Czy towar będący przedmiotem tej transakcji należy objąć remanentem na koniec 2003 r.?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odpowiedzi na zapytanie z dnia 19.02.2004 r. dotyczące momentu powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku eksportu:

Jak wynika wniosku, firma pana w grudniu 2003 r. podjęła czynności w celu realizacji transakcji związanej z eksportem złomu. W miesiącu tym wystawiona została faktura, a towar został załadowany na wagony kolejowe i wysłany odbiorcy zagranicznemu. Przekroczenie granicy zgodnie z dokumentem odprawy celnej SAD miało miejsce w dniu 6.01.2004 r.

Zgodnie z art. 14 ust. 1d ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) z mocą obowiązującą w roku podatkowym 2003 w przypadku wykonania przez podatnika świadczenia na eksport, w związku z którym na podatniku ciąży obowiązek wystawienia dokumentu odprawy celnej, za datę powstania przychodu należnego uważa się określoną w tym dokumencie i potwierdzoną przez organ celny datę wywozu przedmiotu eksportu poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej.

W wyniku zmiany ustawy z mocą obowiązującą od 1.01.2004 r. przepis powyższy został uchylony na podstawie art. 1 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956). W wyniku ww. zmiany ustawy od 1.01.2004 r. datę powstania przychodu w przypadku wykonania świadczenia na eksport - tak jak w przypadku obrotu krajowego - reguluje przepis art. 14 ust. 1c ww. ustawy o podatku dochodowym, zgodnie z którym za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później niż ostatni dzień miesiąca, w którym: wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub wykonano usługę, w tym częściowo wykonaną usługę, jeżeli częściowe wykonanie usługi stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.

Ustawodawca zmieniając ustawę nie przewidział przepisów przejściowych dla unormowania sytuacji zaistniałej w przypadku pana firmy, kiedy realizacja transakcji trwała w roku 2003 i 2004.

Na podstawie powyższego stanowisko własne przedstawione w zapytaniu w sprawie daty uzyskania przychodu nieprawidłowe, gdyż przepis art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym reguluje stan prawny w przedmiocie świadczeń na eksport od dnia 1.01.2004 r., a zatem nie można jego mocy obowiązującej rozciągać na poprzedni rok podatkowy.

W odniesieniu do pytania dotyczącego obowiązku objęcia towaru znajdującego się w drodze od sprzedawcy do odbiorcy spisem remanentowym, obowiązek ten warunkuje wynikający z umowy, a w przypadku braku odpowiedniego zapisu w umowie z przepisów prawa cywilnego, moment przeniesienia własności towaru.

Jeżeli do dnia 31.12.2003 r. nie nastąpiło przeniesienie własności towaru w drodze na kupującego, należy towar ten objąć remanentem końcowym, a w sytuacji odwrotnej remanent końcowy nie będzie obejmował towaru stanowiącego już własność odbiorcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj