Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PDI-415/51/03
z 31 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/51/03
Data
2003.10.31



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
przeniesienie akcji
sprzedaż akcji
umowa przedwstępna
wykonanie obowiązku podatkowego



W związku z Pana pismem z dnia 23.10.2003 r. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelni Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. Informuje, co następuje:

Za przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) w brzemieniu obowiązującym w 2003 r. uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia tytułu własności udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym także pochodnych instrumentów finansowych od papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 44 ust. 8 pkt 1 ustawy podatnicy osiągający dochody z odpłatnego zbycia udziałów, akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych, z zastrzeżeniem art. 52 pkt 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne - w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy obowiązani są składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego dochodu (PIT-13).

Natomiast ustawa z dnia 21.08.1997 r. prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 49 poz. 447 ze zm.) w art. 7 ust. 3 stanowi, że umowa zobowiązująca do przeniesienia papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu przenosi te papiery z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych.

Zgodnie z postanowieniami art. 589, w związku z art. 555 Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16 poz. 93 z 1964 r. ze zm.), jeżeli sprzedający zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności nastąpiło pod warunkiem zawieszającym.

Z załączonej do pisma umowy wynika, że w dniu 11.09.2003 r. została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży akcji pomiędzy Grupą „O.” S.A. zsiedzibą w K. zwanej w umowie Kupującym i Panem jako Sprzedającym. Z art. 1 pkt 1 umowy wynika, że jest Pan właścicielem 330 akcji spółki Zakłady „T.” S.A. z siedzibą w S., każda o wartości nominalnej 10 zł., nabytych nieodpłatnie od Skarbu Państwa na podstawie przepisów ustawy z dnia 30.08.1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. Nr 171 poz. 1397 z 2002 r. ze zm.). Akcje znajdują się w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Dom Maklerski „P.” S.A. w K. Stosownie do postanowień art. 38 ust. 3 i 4 ustawy akcje nie mogą być zbyte do dnia 12 lutego 2005 r. włącznie (art. 1 pkt 2 umowy). Z art. 2 tej umowy wynika, że strony zobowiązują się do zawarcia umowy sprzedaży wszystkich akcji (umowa przyrzeczona). Zawarcie umowy przyrzeczonej nastąpi nie wcześniej niż w dniu 13.02.2005 r., jednakże najpóźniej do dnia 30.06.2005 r. Strony określają cenę sprzedaży akcji na kwotę 19,50 zł. za jedną akcję. Cena z uwzględnieniem wcześniej wypłaconego i zaliczonego na poczet ceny zadatku zostanie wypłacona w terminie do 7 dni roboczych od zawarcia umowy przyrzeczonej. W związku z zawarciem umowy przedwstępnej sprzedającemu zostanie wypłacony zadatek stanowiący równowartość 80% ceny (art. 5 ust. 1 umowy przedwstępnej). Z, chwilą zawarcia umowy przyrzeczonej i przeniesienia własności akcji na kupującego, zadatek podlega zaliczeniu na poczet ceny.

W świetle powyższego obowiązek podatkowy wynikający z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w momencie przeniesienia własności akcji na kupującego, tj. w momencie zawarcia umowy przyrzeczonej, a nie w momencie wypłaty zadatku na poczet ustalonej ceny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj