Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
US.21/AD/415/6/04
z 14 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.21/AD/415/6/04
Data
2004.04.14



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek liniowy
spółka jawna
ustąpienie wspólnika
wspólność ustawowa


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość wspólnego opodatkowania dochodów przez małżonków ,jeżeli jeden z nich zmarł przed złożeniem zeznania podatkowego i nie zdążył złożyć wniosku o łączne opodatkowanie swoich dochodów?
Czy można przywrócić termin do złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania 19% podatkiem liniowym w momencie wejścia do spółki jawnej po zmarłym mężu, który zadeklarował podatek liniowy?
W jaki sposób opodatkować dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej uzyskiwane przez współmałżonka zmarłego podatnika i jego małoletnie dzieci, którzy w miejsce zmarłego podatnika weszli do spółki jako spadkobiercy?


Ad.1. Art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm./ daje możliwość wspólnego opodatkowania małżonków pod warunkiem, że pozostawali oni w związku małżeńskim wspólności ustawowej małżeńskiej prze cały rok podatkowy i przed złożeniem zeznania podatkowego złożyli wspólnie wniosek o łączne opodatkowanie swoich dochodów.

Z pisma złożonego przez podatniczkę wynika, że mąż zmarł nagle i nie zdążył złożyć wspólnie wniosku o łączne opodatkowanie dochodów uzyskanych w roku poprzedzającym rok podatkowy.

W związku z powyższym nie można złożyć wspólnego zeznania podatkowego i opodatkować wspólnie dochody osiągnięte w poprzednim roku.

Ad.2. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych /art. 58/ spółka jawna może istnieć, gdy jest co najmniej dwóch wspólników.

W przypadku śmierci jednego z nich spółka ulega likwidacji z mocy prawa, a działania spadkobierców nie mogą doprowadzić do utrzymania spółki../A.Kidyba, kodeks spółek handlowych, Objaśnienia , Zakamycze 2001,wyd.II /.

W przedstawionym przez podatniczkę stanie prawnym przedmiotem spadku jest część majątku spółki, a nie udział w spółce polegający na prowadzeniu działalności gospodarczej.Wspólnie z dziećmi nabyła prawo jedynie do części majątku spółki, która została rozwiązana przez śmierć męża.

Oczywiście ,o ile podatniczka podpisze umowę spółki /nową/ z dotychczasowym wspólnikiem męża, jako osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej może złożyć oświadczenie o wyborze 19 % podatku liniowego /art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych./.

Ad.3. Zgodnie z art. 11 ustawy Kodeks Cywilny /Dz. U. Nr. 16 z 1964 r. poz. 93. ze zmianami/ pełną zdolność do czynności prawnych posiadają osoby pełnoletnie. Art. 14 par. 1 K.C. precyzuje skutki czynności prawnych dokonanych przez osoby nie posiadające zdolności do czynności prawnych i jednocześnie wskazuje, że takie czynności są z mocy prawa nieważne.

Dzieci podatniczki są małoletnie, stwierdzić więc należy, że zgodnie z art. 12 K.C. nie posiadają one zdolności do czynności prawnych , a więc nie mogą skutecznie prowadzić działalności gospodarczej i być wspólnikami spółki jawnej, której istota związana jest z bezpośrednim zaangażowaniem wspólników w sprawy spółki, zaciąganiem zobowiązań i solidarnej odpowiedzialności wobec wierzycieli.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdza się, że w tym przypadku dzieci małoletnie nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, a tym samym osiągać przychodów z tego tytułu, oraz płacić podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj