Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US 34/ DD1/415/369/04
z 19 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 34/ DD1/415/369/04
Data
2004.04.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dotacja
księga przychodów i rozchodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek liniowy
szkoła niepubliczna
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
1. Czy jako osoba fizyczna prowadząca szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej opłacająca podatek dochodowy na zasadach ogólnych przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów mogę skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust.1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?
Jeżeli tak, to jak mam ewidencjonować i rozliczać te dochody (wolne od podatku), które zamierzam przeznaczyć w danym roku podatkowym lub w roku po nim następującym na cele szkoły?
2. Czy przez “cele szkoły” należy rozumieć wyłącznie wydatki określone w przepisie art. 21 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
3. Czy mam obowiązek składać miesięczne deklaracje PIT-5 i odprowadzać miesięczne zaliczki na na podatek dochodowy od osób fizycznych ? Jak mam określić zobowiązanie podatkowe w zeznaniu rocznym?
4. Czy otrzymywane dotacje z Ministerstwa Kultury i Sztuki na prowadzenie szkoły korzystają ( korzystały ) ze zwolnienia przedmiotowego w kontekście przepisu art.21 ust. 1 pkt 47b (dodanego) w 2004 roku przepisu art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?.


W odpowiedzi na pismo w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zastosowaniu zwolnienia od podatku dochodowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do dochodów z tytułu prowadzenia szkoły w rozumieniu przepisów o systemie oświaty wyjaśniam, że dochody z tyt. prowadzenia szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej w myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od dochodu, w części wydatkowanej na cele szkoły w roku podatkowym lub w roku po nim następującym.

Ustawa nie definiuje wprost rodzaju wydatków podlegających odliczeniu, stanowiącjedynie w art. 21 ust. 7 pkt 1, że za wydatki poniesione z tytułu prowadzenia szkoły niepublicznej w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, uważa się m. in. wydatki poniesione na:
1)zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych i innych urządzeń niezbędnych doprowadzenia szkoły,
2)wydatki związane z organizowaniem wypoczynku wakacyjnego uczniów, w części stanowiącej wynagrodzenie personelu wychowawczego i obsługi, jeżeli nie zostało pokryte przez wpłaty rodziców.

Osoba fizyczna prowadząca niepubliczną szkołę ma obowiązek prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów ( lub księgi rachunkowe) zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodówi rozchodów ( Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ) w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty)i podstawy opodatkowania.

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej są obowiązani, poczynając od miesiąca, w którym dochód liczony narastająco od początku roku , z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 ustawy i zwolnionych od podatku dochodowego na podstawie odrębnych przepisów, przekroczy kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku składać urzędom skarbowym – w terminach płatności zaliczek - deklaracje o wysokości osiągniętego dochodu.

Przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych wg skali podatkowej określonej w art. 27 powołanej ustawy nie uwzględnia się przychodów z tych źródeł przychodów , z których dochody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od tego podatku oraz kosztów uzyskania tych przychodów.

W kwestii dotyczącej dotacji otrzymywanych z Ministerstwa Kultury i Sztuki na prowadzenie szkoły wyjaśniam, że przedmiotowe dotacje są przychodami z prowadzonej działalności, które od 01.01.2003 r. zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 47b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są wolne od podatku dochodowego.Zgodnie z art. 14 przepisów przejściowych do ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianieustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. Nr 202,poz. 1956 z późn. zm.) zwolnienie o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 47b ustawy w brzmieniuobowiązującym przed 1 stycznia 2004 roku stosuje się w zakresie i na zasadach dotychczasowych do dnia 31 grudnia 2004r.

Dochody z tyt. otrzymywanych dotacji nie podlegają opodatkowaniu, a jednocześnie koszty sfinansowane z otrzymanych dotacji, w myśl art. 23 ust.1 pkt 31 ustawy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów .

Rachunki i faktury dotyczące wydatków pokrytych z otrzymanych dotacji powinny być odrębnie ewidencjonowane w celu jej rozliczenia.

Powyższe zasady mają zastosowanie przy opodatkowaniu dochodów z tytułu prowadzenia szkołyniepublicznej na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku wyboru opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art.30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 19% podatkiem liniowym, w 2004 roku nie można korzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy, - co wynika z art. 20 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.).

Korzystając z w/w formy opłacania podatku podatnik jest obowiązany bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od dochodu stanowiącego różnicę między przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy, wynikającym z księgi podatkowej a kosztami jego uzyskania po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne , o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy, opłaconych w danym roku podatkowym w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące z uwzględnieniem art. 27b obniżając o kwotę opłaconej w roku podatkowym składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 2 ustawy podatnik jest zobowiązany w terminie do 30 kwietnia 2005 roku złożyć odrębne zeznanie , wg ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj