Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
I-415/11/04
z 23 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/11/04
Data
2004.04.23



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
podział majątku
ulga budowlana
ulga podatkowa


Pytanie podatnika
Czy każdemu z małżonków przysługuje prawo do dokonywania odliczeń wydatków na kontynuowaną w 2003 roku budowę domu w sytuacji, gdy 30 września 2003r. zawarli umowę notarialną o rozdzielności majątkowej?
Stan faktyczny:
Wspólność majątkowa trwała 30 lat. Budowa rozpoczęta została w 1998 roku, a rozdzielność majątkowa wprowadzona została we wrześniu 2003r. Należy zaznaczyć, że jeden z małżonków dokonując rozdzielności majątkowej jednocześnie przekazał swój udział w budowanym domu na zasadzie darowizny synowi. Moim zdaniem każdemu z małżonków powinno przysługiwać prawo do dokonywania odpisów w wysokości 50% kwoty przysługującej za 2003 rok.


W odpowiedzi na pismo z dnia 31 marca 2004r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie informuje:

Z dniem 01 stycznia 2002 roku zniesiona została „duża” ulga budowlana. Jednakże zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 21 listopada 2001r. (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe, przysługuje, na zasadach dotychczas określonych w ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji – poniesionych od dnia 01 stycznia 2002r. – jednak tylko do dnia 31 grudnia 2004r.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą jednak, z zastrzeżeniem art. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a (...).

W kontekście powyższego, w sytuacji rozpoczęcia przez małżonków budowy budynku mieszkalnego w 1998 roku, zawartej umowy notarialnej o rozdzielności majątkowej w dniu 30 września 2003r. z jednoczesnym przekazaniem przez jednego z małżonków swojego udziału w budowanym domu w drodze darowizny synowi, tut. organ podatkowy wyjaśnia:

    - prawo do dokonywania odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych poniesionych przez małżonków do dnia 30 września 2003r., to jest do dnia dokonania rozdzielności majątkowej, przysługuje małżonkom po 50% lub w proporcjach określonych w załączniku do zeznania rocznego - PIT-D stanowiącego informację o odliczeniu wydatków mieszkaniowych;
    - z dniem zawarcia rozdzielności majątkowej oraz przekazania swojego udziału w drodze darowizny synowi, prawo do dokonywania odliczeń z tytułu wydatków przysługuje tylko jednemu z małżonków, który ponosił wydatki oraz nadal posiada swój udział w budowie tego budynku;
    - synowi, który stał się współwłaścicielem części budynku w drodze darowizny, nie przysługuje ulga, ponieważ nie nabył do niej prawa.

Zatem Pani stanowisko, że każdemu z małżonków powinno przysługiwać prawo do dokonywania odpisów w wysokości 50% kwoty przysługującej za cały 2003rok, jest błędne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj