Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
US-24-2150/415/10/2004
z 19 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-24-2150/415/10/2004
Data
2004.04.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
termin
ulga uczniowska
wniosek


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy terminu do złożenia wniosku o przyznanie ulgi uczniowskiej, w sytuacji gdy zgodnie z umową zawartą pomiędzy Podatnikiem a Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych firma Podatnika zatrudni uczniów w celu praktycznej nauki zawodu w okresie od 01.09.2002r. do 31.08.2004r. Ponadto zgodnie z zapytaniem zatrudnieni uczniowie egzamin teoretyczny i praktyczny będą zdawali w miesiącu czerwcu 2004r. tj. przed datą zakończenia praktycznej nauki zawodu.


Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202 poz. 1956) Podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2004r. zawarli z uczniami lub szkołami właściwe umowy, o których mowa w art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r., oraz rozpoczęli praktyczną naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego nie później niż w roku szkolnym 2003/2004, nabywają prawo do ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003r. w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c w/w ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r.

Przepis artykuł 27c ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z poźn.zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r. regulował zasady przyznawania i odliczenia od podatku dochodowego ulgi z tytułu szkolenia uczniów, zwanej „ulgą uczniowską”.

Zgodnie z art. 27c ust. 14 w/w ustawy wniosek o przyznanie ulgi uczniowskiej podatnik jest obowiązany złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika w terminie miesiąca od daty złożenia przez pracownika egzaminu kończącego naukę zawodu, a w przypadku, o którym mowa w ust. 13 – w terminie miesiąca od daty zakończenia przez ucznia odbywania u podatnika praktycznej nauki zawodu.

Artykuł 27c ust. 13 w/w ustawy stanowi, iż przepisy art. 27c ust. 1-12 stosuje się odpowiednio do podatników, którzy na podstawie umowy zawartej ze szkołą prowadzą zajęcia praktyczne lub praktyki zawodowe uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie zawodowe oraz dotychczasowych szkół ponadpodstawowych prowadzących kształcenie zawodowe, zwane dalej „praktyczną nauką zawodu”, pod warunkiem że praktyczna nauka zawodu trwa nie krócej niż 10 miesięcy.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi na podstawie umowy zawartej ze szkołą ponadgimnazajlną – praktyczną naukę zawodu, o której mowa w art. 27c ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie powyższego, zgodnie z brzmieniem art. 27c ust. 14 w/w ustawy, w brzmieniu obowiązującym przez dniem 1 stycznia 2004r., Podatnik w przedstawionym stanie faktycznym, wniosek o przyznanie ulgi uczniowskiej winien złożyć w terminie miesiąca od daty zakończenia przez ucznia odbywania u podatnika praktycznej nauki zawodu, do urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika.

Zatem stanowisko strony wyrażone w piśmie jest prawidłowe. Jeżeli szkolenie zostanie zakończone w dniu 31.08.2004r. (jak wynika z umowy zawartej ze szkołą) termin do złożenia wniosku o przyznanie ulgi uczniowskiej upłynie 30.09.2004r.Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż Podatnik występujący o przyznanie ulgi uczniowskiej winien ponadto spełnić pozostałe warunki określone w art. 27c ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj