Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PB-III-423-02-04
z 8 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB-III-423-02-04
Data
2004.03.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
darowizna
dochody wolne od podatku
przychody w naturze


Pytanie podatnika
Jakie skutki prawne rodzi przekazanie w drodze umowy darowizny przez Kółko Rolnicze własności nieruchomości zabudowanej na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej?


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodem podlegającym opodatkowaniu jest wartość nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze. Zasadą jest opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych przychodów otrzymanych w drodze umowy darowizny. Wyjątek od tej zasady przewidziany został w art. 17 ust. 1 pkt 4d cytowanej ustawy, który stanowi, że wolne od podatku są dochody jednostek organizacyjnych ochotniczej straży pożarnej – w części przeznaczonej na cele statutowe.

W oparciu o art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229 ze zm.) ochotnicza straż pożarna funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach, a jej szczegółowe zadania i organizację określa statut. W związku z powyższym jeżeli grunt wraz z budynkami będzie wykorzystywany w całości na cele statutowe Ochotniczej Straży Pożarnej, to dochód z tego tytułu będzie zwolniony zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przypadku wykorzystywania gruntu i budynków na inne cele niż statutowe, wartość uzyskanej w drodze umowy darowizny nieruchomości i budynków podlega opodatkowaniu w całości lub w części nie wykorzystywanej na cele statutowe.

Wartość przychodów w naturze określa się zgodnie z art. 12 ust. 5 cytowanej ustawy podatkowej – na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Ponadto, gdyby Kółko Rolnicze było podatnikiem podatku od towarów i usług to dokonana czynność prawna co do zasady podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem od wartości budynków będących przedmiotem darowizny lub korzystałaby ze zwolnienia, jeżeli przedmiotowy budynek w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. z 1993 r Nr 11 poz. 50 ze zm. ) jest towarem używanym, a przy jego nabyciu nie przysługiwało sprzedającemu (darczyńcy) prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Zgodnie z art. 4 pkt 7 cytowanej powyżej ustawy towarami używanymi są budynki, budowle i ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

W świetle art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997 r. Nr 16 poz. 89 ze zm.) podatkowi od darowizny podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polski wyłącznie przez osoby fizyczne.

W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 pkt 1d ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000r Nr 86 poz. 959, ze zm.) podatkowi podlegają: umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, a podstawę opodatkowania stanowi wówczas wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.

W uzupełnieniu pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 08 marca 2004 r. Dyrektor Izby Skarbowej w zauważa, iż:

Darczyńca na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. Nr z 2000 r., Nr 54, poz. 654) ma możliwość odliczenia dokonanej darowizny od podstawy opodatkowania, jeżeli darowizna jest przeznaczona na cele określone w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie – łącznie do wysokości nie przekraczającej 10 % dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przypadku darowizny innej niż pieniężna, odliczenie o którym mowa wyżej stosuje się jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu (art. 18 ust 1c ww. ustawy).

Należy również nadmienić, że zgodnie z art. 18 ust 1b, jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług. Przy określeniu wartości tych darowizn stosuje się odpowiednio art. 14 ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj