Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1 MUS-1471/DPD1/423-38/04/SP
z 2 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1 MUS-1471/DPD1/423-38/04/SP
Data
2004.03.02



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Właściwość organów podatkowych


Słowa kluczowe
właściwość rzeczowa
właściwość urzędu skarbowego
zmiana właściwości urzędu skarbowego


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma obowiązek zawiadomienia o zmianie właściwości Naczelnika urzędu skarbowego na podstawie art.5a ust.3 znowelizowanej ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz w jakim terminie zawiadomienie powinno nastąpić?


Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na pisemne zapytanie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje:
Ze stanu faktycznego wynika, że Spółka jest spółką prawa niemieckiego prowadzącą na terytorium Polski działalność obejmującą świadczenie usług geologicznych. Spółka nie posiada w Polsce oddziału ani przedstawicielstwa w rozumieniu ustawy z dnia 19.11.1999r. Prawo o działalności gospodarczej (Dz.U. Nr.101 poz.1178 z późn. zm.). Spółka nie działa też jako ”zakład” w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Niemcami ani nie prowadzi działalności gospodarczej w Polsce w ramach jednostki organizacyjnej. Spółka zarejestrowana jest w Polsce jako podatnik podatku od towarów i usług na podstawie art.5 ust.1 pkt. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 101, poz.50 z późn. zm.), nie jest natomiast podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i nie prowadzi w Polsce ksiąg rachunkowych.
Czy Spółka ma obowiązek zawiadomienia o zmianie właściwości Naczelnika urzędu skarbowego na podstawie art.5a ust.3 znowelizowanej ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz w jakim terminie zawiadomienie powinno nastąpić?

Art. 5 ust. 9b ustawy z dnia 21 czerwca 1996r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz.U. Nr 106, poz..489 z późn. zm.) - wprowadzony ustawą z dnia 27 czerwca 2003r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych (Dz.U. Nr 137, poz. 1302) - określa kryteria podmiotowe i przedmiotowe jakie muszą spełniać podatnicy aby zostali objęci właściwością “dużego” urzędu skarbowego. Określone ustawą kryteria nie obejmują jednak podatników wymienionych w art.5 ust.1 pkt. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym tj. przedsiębiorstw zagranicznych zarejestrowanych w Polsce jedynie dla potrzeb podatku VAT i nieprowadzących działalności na terenie Polski w formie oddziału lub przedstawicielstwa, ze względu na to, iż nie skutkuje to powstaniem w Polsce osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

Zatem, w stanie faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 17.12.2003r. Spółka nie kwalifikuje się do kategorii podatników wymienionych w art.5 ust.9b ustawy o urzędach i izbach skarbowych i nie jest objęta właściwością Naczelnika Urzędu Skarbowego. Tym samym organ podatkowy potwierdza stanowisko pełnomocnika w przedmiotowej sprawie, tj. braku obowiązku Spółki do złożenia zawiadomienia o zmianie właściwości naczelnika urzędu skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj