Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
2472PP-443/397/4/2004/BKJ
z 27 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
2472PP-443/397/4/2004/BKJ
Data
2004.02.27



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
sprzedaż towarów


Pytanie podatnika
Pojęcie "sprzedaży ciągłej" - w odniesieniu do zamieszczania na fakturach dziennej daty sprzedaży.

Czy firma, która otrzymała od kontrahenta (z którym ma podpisaną umowę o współpracy) fakturę z pominięciem daty dziennej sprzedaży, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tak wystawionej faktury?


1.Zgodnie z § 35 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2003 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, z zastrzeżeniem § 37, powinna zawierać co najmniej dzień, miesiąc i rok, albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "Faktura VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży towarów o charakterze ciągłym. W przywołanym przepisie rozporządzenia nie zdefiniowano pojęcia "sprzedaż towarów o charakterze ciągłym". Wobec tego pojęcie "ciągłości" sprzedaży należy rozumieć zgodnie z zasadami prawa cywilnego, odnosząc go do pojęcia zobowiązania o charakterze ciągłym. Prawo cywilne nie formułuje wprost definicji zobowiazania ciągłego, wyróżnia jednak świadczenia ciągłe. Zgodnie z ustalonym poglądem nauki prawa cywilnego świadczenie ciągłe polega na określonym, stałym zachowaniu się jednej lub kilku stron określonej umowy w czasie trwania zobowiązania. Zobowiązanie ciągłe wytwarza więc taki stosunek prawny, który jest trwały i mogą z niego wypływać obowiązki bądź ciągłe bądź okresowe. Tym samym sprzedaż towarów o charakterze ciagłym w ujęciu § 35 wyżej cytowanego rozporządzenia obejmuje świadczenie polegające na stałym i powtarzalnym zachowaniu strony zobowiązanej do świadczenia np. umowa dostawy towarów. Przedstawiona przez Spółkę procedura zakupu towarów od jednego kontrahenta pozwala wnioskować, iż zobowiązanie wykonywane na podstawie umowy pomiędzy Spółką a kontrahentem będzie miało po stronie kontrahenta charakter ciągły. W związku z tym zastosowanie bądzie miał przepis ww. rozporządzenia, który stanowi, że podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży towarów o charakterze ciągłym.

2. Obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wymaga posiadania przez podatnika dokonującego odliczeń określonych przepisami dokumentów zakupu. Dokumentami zakupu uprawniającymi do odliczenia zawartego w nich podatku naliczonego są m.in. wymienione w art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.); faktury VAT, stwierdzające nabycie towarów i usług i spełniające wymogi zawarte w art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług cytowanej wyżej oraz w rozdziale 10 cytowanego wyżej Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zatem w przedstawionym przez jednostkę przypadku można dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy spełnieniu warunków wymienionych w art. 19 ust. 3 i 3a wyżej cytowanej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj