Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PD-2/415/5/04
z 5 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415/5/04
Data
2004.02.05



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
nabycie praw majątkowych
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy zawarcie w 2003 roku dwóch aneksów do umowy o kredyt kontraktowy dotyczących zmiany długości okresu oszczędzania pozbawia podatnika prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 09.12.2003 r. (uzupełnione 05.01.2004 r.) r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji wyjaśnia:

Zgodnie z art. 27a ust. 1, pkt. 2 ustawy z dnia 26.07.0991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca grudnia 2001 r. (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.), podatek dochodowy zmniejsza się jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach. Kwestie związane z oszczędzaniem w tych kasach regulowane są ustawą z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 133 z 1995 r., poz. 654 ze zm.).

Przepisy ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 z 2001 r. poz. 1509) zlikwidowały z dniem 1 stycznia 2002 r. ulgi mieszkaniowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, z jednoczesnym zachowaniem praw nabytych. Art. 4 ust. 3 w/w ustawy stanowi, że podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności według zasad określonych w przepisach, o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed 1 stycznia 2002 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. przysługuje prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową poniesionych po 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy. Z brzmienia tego przepisu jednoznacznie wynika, iż prawo do dokonania odliczeń z tytułu poniesionych po 31 grudnia 2001 r. wydatków na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasy mieszkaniowe przysługuję jedynie na zasadzie praw nabytych.
Oznacza to, iż prawo to przysługuje wyłącznie podatnikom, którzy:
- umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową zawarli do końca roku 2001 i przed dniem 01.01.2002 r. ustalili okres systematycznego oszczędzania,
- zgodnie z postanowieniami tej umowy do końca 2001 r. dokonali pierwszych wpłat na rachunek oszczędnościowo-kredytowy prowadzony przez kasę mieszkaniową,
- w zeznaniu podatkowym składanym za lata 1996-2001 dokonali odliczeń z tego tytułu.

Jeżeli zatem, z treści umowy o kredyt kontraktowy w brzmieniu obowiązującym 31 grudnia 2001 r. wynika możliwość jej zmiany po tym dniu w zakresie długości okresu oszczędzania wpłat wnoszonych do kasy mieszkaniowej, to dokonanie takiej zmiany nie pozbawia podatnika prawa do odliczeń z tytułu kwot wnoszonych do kasy mieszkaniowej. Zasada ta będzie miała zastosowanie jedynie w tych przypadkach, w których umowa o kredyt kontraktowy w brzmieniu na ostatni dzień roku 2001 zawierała postanowienie dopuszczające możliwość jej zmiany w omawianym okresie.

W konsekwencji zawarcie w roku kalendarzowym 2003 dwóch aneksów dotyczących zmiany długości okresu oszczędzania nie pozbawia Pana prawa do ulgi w podatku dochodowym. Bowiem jak wcześniej wskazano art. 4 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 z 2001 r. poz. 1509) zawiera ograniczenie odnoszące się wyłącznie do terminu systematycznego gromadzenia oszczędności wynikającego z umowy o krędyt kontraktowy określonego przed 1 stycznia 2002 r. Zawierając dwa aneksy dotyczące długości okresu oszczędzania, z których jeden skraca termin określony przed 1 stycznia 2002 r., a następny wydłuża ten termin, nie przekroczył Pan okresu systematycznego oszczędzania określonego przed 1 stycznia 2002 r.
W związku z powyższym stanowisko Pana w powyższej sprawie jest słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj