Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
PDOF-413/3/2004
z 10 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF-413/3/2004
Data
2004.01.10



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
emerytura
odszkodowania


Pytanie podatnika
Czy osoba otrzymująca środki pieniężne z austriackiego systemu ubezpieczeń emerytalnych podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 74 ustawy o pdof?


W odpowiedzi na wniosek z dnia 15.12.2003 r., dotyczący wyjaśnienia kwestii opodatkowania środków pieniężnych otrzymanych z austriackiego systemu ubezpieczeń za przymusową pracę podczas II wojny światowej na terenie obecnej Austrii, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem, uwzględniając stan faktyczny przedstawiony we wniosku, w świetle art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia:

Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi iż, „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)".

Art. 9 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż „opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52 a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku".

Art. 35 ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowi iż „do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane banki, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy- od wypłacanych przez nie emerytur i rent" i dalej ust. 3 „ ...w przypadku poboru przez banki zaliczek od emerytur i rent z zagranicy stosuje się postanowienia umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, zawartej z krajem, z którego pochodzą emerytury i renty".

Art. 18 umowy z dnia 2 października 1975 r. między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Austrii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i majątków (Dz. U. z dnia 15 lipca 1975 r. Nr 75, poz. 129), mówi że „renty, emerytury i podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniej pracy najemnej, wypłacane osobie zamieszkałej w jednym Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie" ,

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny we wniosku, uznać należy, iż przyznane Pani świadczenie nie ma charakteru odszkodowawczego bądź rekompensaty za przymusową pracę w Rzeszy Niemieckiej. Podstawą przyznania tego świadczenia był sam fakt wykonywania pracy przez przewidziany w przepisach wewnętrznych okres oraz fakt opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, dlatego nie ma ono charakteru świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt. 74 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla których przewidziano zwolnienie od podatku dochodowego .

Po dokonanej analizie załączonych do wniosku dokumentów (decyzji o przyznaniu świadczenia emerytalnego) wynika, iż przedmiotowe świadczenie powiększone o waloryzację jest w całości przekazane na Pani konto bankowe, dlatego Bank jako płatnik stosując postanowienia umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu - zawartej z Republiką Austrii, obowiązany jest pobierać miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy od wypłacanych świadczeń w sposób określony w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj