Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świdnicy
PDII-415/5/2004
z 20 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII-415/5/2004
Data
2004.02.20



Autor
Urząd Skarbowy w Świdnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
osoba samotnie wychowująca dzieci
preferencyjne opodatkowanie dochodów


Pytanie podatnika
Strona wystąpiła z zapytaniem, czy może skorzystać z rozliczenia preferencyjnego jako matka samotnie wychowująca dziecko, jeżeli jej córka nie ukończyła 25 roku, kształci się w szkole wyższej, ale cały 2003 r. pozostawała w związku małżeńskim. Mąż córki jest również studentem, który nadal pobiera alimenty, natomiast córka pozostaje na utrzymaniu Strony.


Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby samotnie wychowujące dzieci mogą podlegać szczególnemu opodatkowaniu, jeżeli złożą stosowny wniosek.

Z istoty pojęcia "osoby samotnie wychowującej dzieci" należy wyprowadzić taki stan, w którym osoba samotna (panna, kawaler, wdowa, wdowiec, rozwódka, rozwodnik albo osoba w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów lub osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności) sprawuje władzę rodzicielską nad dziećmi m. in. do ukończenia 25 roku życia, jeśli dzieci te uczą się w szkole, o której mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeśli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku.

Wychowanie dzieci obejmuje wykonywanie władzy rodzicielskiej. Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego przez dziecko kończy się sprawowanie władzy rodzicielskiej a tym samym proces wychowania dziecka został zakończony. Obowiązek zaś łożenia na dziecko, które się kształci wynika z obowiązku alimentacyjnego i z dobrze przyjętych obyczajów.

Mając całość na uwadze organ podatkowy nie podziela Pani zdania w zakresie prawa do preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów jako osoba samotnie wychowująca dziecko ze względu na zakończony proces wychowania dziecka.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj