Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PD III/415-6/04
z 12 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD III/415-6/04
Data
2004.02.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
doskonalenie zawodowe
odliczenia od podatku


Pytanie podatnika
Czy poniesione przez podatnika w 2003 r. oraz w 2004 r. wydatki na odpłatny kurs Przewodnika Beskidzkiego zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze podlegają odliczeniu od podatku w zeznaniach za lata 2003 i 2004?


Przepis art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), daje możliwość odliczenia od podatku 19% wydatków (w granicach limitu odliczenia wynoszącego 433,20 zł) poniesionych przez podatnika na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe (z zastrzeżeniem, że wydatki te nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie).

Art. 27a ust. 8 ww. ustawy o podatku dochodowym precyzuje, jakie wydatki są objęte przedmiotową ulgą. Zgodnie z wyżej powołanym przepisem, odliczeniu od podatku podlegają następujące rodzaje wydatków:

1 na poddanie się egzaminowi na tytuł kwalifikacyjny,

2 na naukę języka obcego w formach zorganizowanych przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie,

3 na dokształcanie w formach szkolnych i pozaszkolnych, określonych w przepisach w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

Należy podkreślić, iż w przypadku wydatków wskazanych w punkcie 3 chodzi o formy uregulowane w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. z 1993 r. Nr 103, poz. 472 ze zm.).

Stosownie do przepisów wyżej cytowanego rozporządzenia, podstawowymi formami kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych są: studia podyplomowe, kursy, seminaria. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz wykształcenia ogólnego w formach pozaszkolnych może być prowadzone przez:

  • centra kształcenia ustawicznego,
  • szkoły,
  • ośrodki szkolenia, dokształcania i doskonalenia kadr,
  • placówki naukowe i naukowo-badawcze,
  • zakłady pracy,
  • stowarzyszenia, fundacje, spółki oraz inne osoby prawne i osoby fizyczne zwane organizatorami (za wyjątkiem studiów podyplomowych, które mogą być prowadzone przez szkoły wyższe, placówki naukowe i naukowo-badawcze oraz inne jednostki, jeżeli odrębne przepisy tak stanowią).

Z okoliczności opisanych w Pana wystąpieniu oraz z załączonych dokumentów i faktur Vat wynika, że jest Pan przodownikiem turystyki górskiej uprawnionym do prowadzenia wycieczek i potwierdzania ich odbycia. Z faktur Vat wynika, że w dniach 12.05.2003 r. i 08.09.2003 r. poniósł Pan wydatki w kwocie 550,00 zł z tytułu zaliczek za kurs Przewodników Beskidzkich zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział w B. Odbycie przedmiotowego kursu umożliwi Panu przystąpienie do egzaminu przed komisją egzaminacyjną powoływaną przez Wojewodę w celu zdobycia uprawnień przewodnika turystycznego, tj. osoby zawodowo oprowadzającej grupy wycieczkowe po wybranych obszarach, miejscowościach i obiektach oraz udzielającą o nich informacji.

Reasumując: Wobec wyżej opisanych okoliczności należy stwierdzić, że z tytułu poniesionych w 2003r. wydatków za kurs Przewodników Beskidzkich ma Pan prawo do dokonania odliczenia od podatku w zeznaniu rocznym za 2003 r. (załącznik PIT – O) 19% poniesionego wydatku na podstawie wyżej powołanego art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pod warunkiem, że wydatki te nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone Panu w jakiejkolwiek innej formie).

Jednakże w związku ze zmianą od dnia 1 stycznia 2004 r. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawo do skorzystania z omawianej ulgi na odpłatne dokształcanie i doskonalenie podatnika nie wystąpi już w odniesieniu do podatku od dochodów za 2004 r.

Nowela do ustawy o podatku dochodowym z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) wykreśliła bowiem z ustawy o podatku dochodowym między innymi przepis art. 27a ust. 1 pkt 2 lit.b).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj