Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.VI/I-415-76-I/04
z 19 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/I-415-76-I/04
Data
2004.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
ulga odsetkowa
zakup mieszkania
zeznanie roczne
zeznanie wspólne


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym podatnikom przysługuje prawo do ulgi na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie nowego lokalu mieszkalnego?


Stosownie do art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie odpowiadając na pismo z dnia 15.03.2004 r., uzupełnione w dniu 30.03.2004 r. uprzejmie wyjaśnia.

Z Państwa pisma oraz załączonych dokumentów wynika, iż 06.09.2003 r. zawarli Państwo związek małżeński i od tego momentu pozostajecie w małżeńskiej wspólności majątkowej. W dniu 18.04.2003 r. tzn. jeszcze przed zawarciem małżeństwa zawarli Państwo z Syndykiem Upadłości SM "W." w O. umowę w sprawie sprzedaży Wam lokalu mieszkalnego przy ul. M .
W dniu 22.06.2003 r. Urząd Miasta w Olsztynie decyzją znak: AB-IV-7355-363/2003 r. zezwolił na użytkowanie budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym znajduje się Państwa lokal mieszkalny. Natomiast 30.06.2003 r. umową – akt notarialny ustanowiono odrębną własność w/w lokalu i sprzedano Państwu przedmiotowy lokal mieszkalny wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku jw., i prawie wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowiony jest w/w budynek.

W celu pokrycia części kosztów nabycia mieszkania w dniu 16.05.2003 r. została zawarta z Bankiem umowa o kredyt hipoteczny. Z treści umowy wynika, że kredyt na sfinansowanie zakupu mieszkania przy ul. M. został udzielony sześciu kredytobiorcom, czyli Państwu wraz z rodzicami i teściami. Podobnie jak umowy z Syndykiem, tak przedmiotowa umowa została podpisana przed zawarciem przez Państwo związku małżeńskiego.

Pozwolenie na budowę budynku, w którym znajduje się nabyty przez Państwo lokal mieszkalny SM "W." otrzymała decyzją Nr II-1304/99 w dniu 22.12.1999 r. Następnie w dniu 17.09.2002 r., decyzja nr II-981/2002 r. powyższe pozwolenie zostało zmienione.

Pytacie Państwo, czy w związku z powyższym przysługuje Wam prawo do skorzystania z ulgi na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie nowego lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Stosownie do art. 26b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu do 31.12.2003 r. od podstawy obliczenia podatku można odliczyć faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z: zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od Gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej (...).

Odliczeniu będą podlegały kwoty spłaconych odsetek od tego kredytu (pożyczki) udzielonego po 01 stycznia 2002 r. na sfinansowanie inwestycji, która została zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 r. Przy czym zakończenie inwestycji musi być potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego (...), a ponadto w przypadku zakupu lokalu - umową w formie aktu notarialnego o przeniesieniu na podatnika własności lokalu mieszkalnego.

Warunki te, jak z powyższego wynika, powinny być spełnione łącznie. Prawo do tej ulgi podatkowej przysługuje ponadto, gdy podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej, a wysokość i termin zapłaty odsetek zostanie udokumentowana dowodem wystawionym przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego lub przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Odliczenia odsetek dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja.

W oparciu o powyższe składając zeznanie roczne za 2003 r. nie będą Państwo mogli skorzystać z tzw. ulgi odsetkowej, ponieważ pozwolenie na budowę domu w/w Spółdzielnia uzyskała w 1999 r.

Ponieważ jednak począwszy od 01.01.2004 r. przepis art. 26b ust. 2 pkt 4 został zmieniony, to zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 11 listopada 2003 r. o zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ... (Dz. U. z 2003 r. nr 202 poz. 1956) podatnikom, którym w latach 2002 -2003 został udzielony kredyt (pożyczka) na inwestycję, o której mowa w art. 26b ust. 1 pkt 2 albo 3 updf, ukończoną w tych latach i nie skorzystali z odliczenia, wyłącznie z powodu, że nie został spełniony warunek dotyczący trzyletniego okresu trwania inwestycji określony w art. 26b ust. 2 pkt 4 updf w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r., a począwszy od 1 stycznia 2004 r. spełnione są wszystkie warunki określone w art. 26b updf w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r., przysługuje prawo odliczenia od dochodu uzyskanego w latach 2004 -2005, oprócz wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu poniesionych w latach 2004-2005, również odsetek zapłaconych w latach 2002 -2003, od części kredytu, która nie przekracza kwoty 189.000 zł.

W związku z powyższym dopiero w zeznaniu za 2004 r. możliwe będzie odliczenie od dochodu zapłaconych odsetek na wyżej przytoczonych zasadach od tej części kredytu, która została przeznaczona tylko na zakup lokalu mieszkalnego.

Ponadto odliczeniu będą podlegały odsetki od tej części kredytu, którą faktycznie Panstwo spłacą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj