Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS-1471/DP/423/40/2004
z 16 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS-1471/DP/423/40/2004
Data
2004.04.16



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
rezerwy na wierzytelności nieściągalne
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy określenia momentu, w którym wierzytelności mogą byc odpisane jako nieściągalne, a utworzone rezerwy przekwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pisemne zapytanie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty uzyskania przychodów są potrącalne, co do zasady, tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione i w roku którego dotyczą (art. 15 ust. 4 ww. ustawy).
Zgodnie z przepisami art. 16 ust. 1 pkt 26 wyżej powołanej ustawy (według stanu obowiązującego w 2004 r.) do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wartość rezerw utworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność zostałą uprawdopodobniona, tj. spełnione zostały warunki wymienione w art. 16 ust. 2a pkt 2 ustawy i rezerwy te utworzono zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Ponadto, zgodnie z przepisem art. 16 ust. 3 f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów zalicza się również wartość rezerw utworzonych na pokrycie kredytów udzielonych przez bank, zakwalifikowanych do kategorii straconych, a których nieściągalność nie została uprawdopodobniona, w wysokości ustalonej zgodnie z ust. 1 pkt 26 lit.d.

Stosownie więc do wyżej powołanych przepisów ustawy kosztami uzyskania przychodów w bankach są nieściągalne wierzytelności, po spełnieniu wymogów określonych przepisami art. 16 ust. 1 pkt 26, ust. 2 a pkt 2, ust. 2 b, ust. 3 i ust. 3 f ww ustawy.
Ustawodawca w wyżej powołanych przepisach art.16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymienił momentu, w którym te wierzytelnści zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. Stanowi o tym bowiem wyżej powołany przepis art. 15 ust. 4 ustawy, w myśl którego przedmiotowe wierzytelnści odnosi się w koszty uzyskania przychodów, wyłącznie w roku podatkowym, w którym uprawdopodobniono ich nieściągalność.
Ponadto zaliczenie rezerw do kosztów uzyskania przychodów następuje pod warunkiem ich uprzedniego utworzenia zgodnie z przepisami o rachunkowości, co wynika z treści art. 16 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast wybór metody ewidencji (bilansowa lub pozabilansowa) należy do banku.

Reasumując powyższe, Bank zalicza do kosztów uzyskania przychodów wartość rezerw utworzonych na pokrycie wymagalnych, a nieściągalnych wierzytelności tylko w roku podatkowym, w którym nastąpiło uprawdopodobnienie nieściągalności – do czasu ich przedawnienia, bez względu na ich ewidencję bilansową lub pozabilansową . Stosownie bowiem do art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako przedawnione.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj