Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/120/EG/46/04
z 9 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/120/EG/46/04
Data
2004.04.09



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
moment powstania przychodów
przychód
usługi ciągłe


Pytanie podatnika
Czy prezentowane przez Spółkę stanowisko w zakresie ustalania przychodów i kosztów usług ciągłych polegające na zaliczeniu przychodów do podatkowych zgodnie z terminami płatności wynikającymi z wystawionych faktury do trzech okresów rozliczeniowych (m-c bieżący i dwa kolejne miesiące po m-cu wystawienia faktury) i ustaleniu kosztów dla celów podatkowych przez podzielenie odpowiednio na trzy okresy proporcjonalnie do przychodów jest prawidłowe ?


Odpowiadając na pismo z dnia 17.02.2004 r. (data wpływu 23.02.2004 r.) złożone do Łódzkiego Urzędu Skarbowego w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje :

art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wyraża ogólną zasadę , iż za przychody z działalności gospodarczej uważa się także przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Niemniej jednak przepisy zawarte w art. 12 ust. 3a ustawy – w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r., precyzyjnie określają moment uzyskania przychodu – za datę powstania przychodu uważa się datę wystawienia faktury.

Powyższy przepis wskazuje, iż w przypadku wykonania świadczenia przez podatnika w miesiącu grudniu 2003 r., przychód należny powstanie w miesiącu styczniu 2004 r. – w dacie wystawienia faktury.

Z dniem 1.01.2004 r. dodano przepis art. 12 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1957), który określa datę powstania przychodów należnych z tytułu świadczenia tzw. usług ciągłych.

Nowo wprowadzony przepis ma zastosowanie m.in. do usług rozprowadzania wody i gospodarki ściekami. W przypadku świadczenia tego typu usług, przychód należny dla celów podatkowych powstaje w dacie określonej jako termin płatności wynikający z faktury.

Jak wynika z pisma Spółki za dostarczone media - faktury wystawiane są w danym miesiącu z terminem płatności w danym miesiącu i dwóch kolejnych. Zatem określone w fakturze terminy płatności będą stanowiły daty powstania przychodu należnego.

W zakresie kosztów uzyskania przychodów należy odnieść się do ustawowej definicji kosztów zawartej w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast art. 15 ust. 4 ustawy wskazuje, w jaki sposób należy dokonywać potrącenia wydatków uznanych za koszty uzyskania przychodu od tego przychodu. Przepis ten stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są te koszty, które dotyczą danego roku (odpowiednio miesiąca), tzn.:

  • koszty poniesione w danym roku i wiążące się z przychodem tego roku,
  • koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego,
  • określone co do rodzaju i kwoty koszty, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego.

Do sytuacji opisanej przez Spółkę ma zastosowanie drugi przypadek, co oznacza, że koszty poniesione w miesiącu styczniu 2004 r. są (w stosunku do przychodów opodatkowanych) proporcjonalnie rozliczane w okresie od stycznia do marca 2004 r.

Stanowisko Spółki tutejszy organ uznaje za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj