Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PDII/415/4/04
z 25 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415/4/04
Data
2004.02.25



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
modernizacja
remonty
ulga mieszkaniowa
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do ulgi w podatku dochodowym z tytułu modernizacji budynku mieszkalnego w związku z wykonaniem następujących prac: wymiana ogrzewania, wymiana części instalacji elektrycznej i wodnej, obniżenie sufitów w celu ocieplenia stropodachu, renowacja tynków, wymiana części drzwi i okien, wykonanie przyłącza gazowego, wymiana terakoty i części podłóg, naprawa dachu?


Prawo do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2003 r. na remont i modernizację budynku mieszkalnego wynika z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zgodnie z tym przepisem podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone między innymi na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego- budynku mieszkalnego.
Stosownie do upoważnienia wynikającego z art. 27a ust. 17 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizacje budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788) określony został wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego (załącznik Nr 2).

W świetle cytowanych wyżej przepisów, aby skorzystać z prawa do zmniejszenia podatku dochodowego niezbędne jest łączne spełnienie następujących warunków:
- poniesienie odpowiednio udokumentowanych wydatków - w sposób określony w art. 27a ust. 6 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej,
- wydatki te zostały poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe,
- wydatki przeznaczono na remont i modernizację budynku mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, w zakresie wynikającym z rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Z opisanego stanu faktycznego sprawy wynika, że w grudniu 2002 r. nabyto udział wynoszący 1/2 nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym bez odbioru technicznego. W budynku tym w 2003 r. wykonano zakres prac wymienionych na wstępie, gdyż dom był budowany od 1987 r. systemem gospodarczym i niezbędna była jego modernizacja.
Roboty wymienione w Państwa piśmie mieszczą się w zakresie robót objętych wykazem robót związanych z remontem i modernizacją budynku mieszkalnego określonym ww. rozporządzeniem.
Jeżeli zatem wydatki te zostały udokumentowane w sposób wskazany wcześniej i posiadacie Państwo tytuł prawny do remontowanego budynku, to przysługuje Państwu prawo do pomniejszenia podatku na postawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienionych na wstępie.Dodać można, że tytułem prawnym do budynku jest prawo własności budynku mieszkalnego jak również posiadanie praw obligacyjnych do zamieszkiwania w budynku tj. np. umowa najmu, dzierżawy, użyczenia i inne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj