Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PDI/423-9/04
z 15 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/423-9/04
Data
2004.03.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
przychody należne
wykonanie usługi


Pytanie podatnika
Jak określić moment uznania za przychody należne przychody z tytułu działalności usługowej polegającej generalnie na doradztwie i wyszukiwaniu osób do pracy na zlecenie kontrahenta tj. wg daty zapłaty za świadczenie czy wg daty wykonania usługi?


Jak zaznaczono w piśmie Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wyszukiwaniu i doborze kandydatów (osób) na określone stanowiska pracy dla danego kontrahenta, z którym to Spółka zawiera stosowną umowę.

Biorąc pod uwagę uregulowania zawarte w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychody związane z działalnością gospodarczą to osiągnięte w roku podatkowym przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Za datę powstania takiego przychodu uważa się natomiast generalnie dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1)wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2)wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi

wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3)otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.

Z ww. przepisów oraz wyjaśnień zawartych w piśmie a także danych zawartych w złożonym w Urzędzie zgłoszeniu aktualizacyjnym NIP-2, dotyczących m. in. rodzaju przeważającej działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę określonej jako „doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania” należy stwierdzić, że w Spółce powstają przychody należne z tytułu działalności usługowej polegającej generalnie na doradztwie i wyszukiwaniu osób do pracy na zlecenie kontrahenta. W związku z tym za datę powstania przychodu należy uznać datę wystawienia faktury, jednak nie później niż ostatni dzień miesiąca, w którym usługa została wykonana (art. 12 ust. 3a pkt. 2 ustawy).

Mając na względzie informacje podane w piśmie tj., że praca dla kontrahenta świadczona była przez Spółkę w grudniu 2003 r., zaś tylko fakturę wystawiono i należność zapłacono w styczniu 2004 r., należy stwierdzić, że przychód należny powstał w miesiącu grudniu – w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę.

Oznacza to, że uważa się stanowisko Spółki przedstawione w piśmie za błędne.

Powyższe oznacza również brak w tym konkretnym przypadku możliwości zaliczenia w miesiącu grudniu 2003 r. kosztów z tytułu umów – zleceń osób świadczących usługi dla kontrahenta o ile nie zostały one w tym miesiącu wypłacone co wyraźnie wskazuje art. 16 ust 1 pkt. 57 tej samej ustawy o podatku dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj