Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-14/AN/04
z 23 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-14/AN/04
Data
2004.02.23



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
faktura korygująca
następstwo prawne
nota korygująca


Pytanie podatnika
- w przedmiocie wystawienia dokumentów korygujących do faktur VAT zawierających dane takie jak: nazwę, adres i NIP dotyczące nabywców, to jest Spółdzielni przejętych przez inny podmiot.


Naczelnik Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w odpowiedzi na pismo z dnia 20.01.2004 r. (data wpływu 22.01.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w przedmiocie wystawienia dokumentów korygujących do faktur VAT zawierających dane takie jak: nazwę, adres i NIP dotyczące nabywców, to jest Spółdzielni przejętych przez inny podmiot - wyjaśnia co następuje:

    Z pisma Podatnika wynika, iż z dniem 01.01.2004 r. Spółdzielnia, jako następca prawny, przejęła fundusze, zobowiązania i majątek trzech spółdzielni:
  1. Spółdzielni z miejscowości A,
  2. Spółdzielni z miejscowości B,
  3. Spółdzielni z miejscowości C.

Połączenie się spółdzielni zostało dokonane w trybie art. 96 - 102 ustawy z dnia 16 września 1982 r.- Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 1995 r., Nr 54, poz. 288 ze zm.).Zgodnie z art. 101 w/w ustawy, wskutek połączenia majątek spółdzielni przejętej przechodzi na spółdzielnię przejmującą, a wierzyciele i dłużnicy pierwszej stają się wierzycielami i dłużnikami drugiej.

Na gruncie prawa podatkowego, prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych zostały uregulowane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 93 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej osoba prawna łącząca się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób.

Do dnia 31.12.2003 r. każda z przejętych Spółdzielni prowadziła działalność samodzielnie i otrzymywała faktury od swoich dostawców adresowane na każdą ze Spółdzielni odrębnie.
Z dniem 01.01.2004 r., po dokonanych przekształceniach organizacyjnych, wszystkie faktury dostaw winny być adresowane na Spółdzielnię będącą następcą prawnym przejętych podmiotów.

Jeżeli po połączeniu się spółdzielni, dostawcy towarów i usług, wystawili faktury na rzecz spółdzielni przejętych (używając ich nazw, adresów i NIP-ów), wówczas należy uznać, że faktury te są wystawione niezgodnie z przepisami zawartymi w art. 32 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem wskazują one zupełnie innego nabywcę. Stwierdzone błędy należy skorygować poprzez wystawienie faktur korygujących.

Możliwość wystawienia przez wystawcę w przedmiotowej sprawie faktury korygującej wynika z § 42 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.), w myśl którego: ”Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub w kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.”

Wprawdzie przepisy dotyczące not korygujących (§ 43 rozporządzenia o VAT) przewidują możliwość poprawy stwierdzonych błędów w wystawionych fakturach, ale tylko tych nieistotnych, tj. pomyłek dotyczących jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi. Jednakże nie wynika z nich, że można całkowicie zmienić nabywcę towaru. Noty korygujące umożliwiają poprawienie pomyłki dotyczącej nabywcy lub sprzedawcy, czy też innej informacji nie mającej zasadniczego znaczenia.

Skoro więc w rozpatrywanym przypadku nie można mówić o pomyłkach w fakturze, których korygowanie jest dopuszczalne notą korygującą, to wystawienie wówczas noty korygującej (zmiana podmiotu) należy uznać za bezprzedmiotowe, niemające skuteczności prawnej.
Za powyższą interpretacją przemawiają rozstrzygnięcia zawarte w wyrokach NSA z maja 2003 r. - sygn. akt SA/Bk 764/02, 393/02, 1300/02.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj