Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDOP-423/33/2003
z 25 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDOP-423/33/2003
Data
2004.02.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dotacja przedmiotowa
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
składki na ubezpieczenia społeczne
zakład pracy chronionej
zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych


Pytanie podatnika
  1. Czy wolne od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych są kwoty stanowiące część wynagrodzenia odpowiadającego należnej składce pracownika na ubezpieczenie emerytalne i chorobowe sfinansowane z PFRON?
  2. Czy różnicę między składką na ubezpieczenie społeczne potrącaną osobie niepełnosprawnej pracującej w ZPCh a częścią składki na ubezpieczenie społeczne odprowadzoną do ZUS pozostającą w tym zakładzie na podstawie art. 25 ust. 7 ustawy o rehabilitacji, ZPCh może przekazać na ZFRON?
  3. Czy dopuszczalne jest wycofanie środków, określonych w pyt. 2 z ZFRON?.
  4. Czy przekazane przez ZPCh kwoty wymienione w pyt. 1 na ZFRON można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?


  • Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) zgodnie z przepisami przejściowymi art. 5 ust 1 ustawy nowelizacyjnej z 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) wolne od podatku są dotacje, subwencje i dopłaty otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez zakłady pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zwolnienie obowiązuje do dnia 31.12.2004 r.Zgodnie z art. 25 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) w zakładach pracy chronionej i zakładach aktywizacji zawodowej w stosunku do zatrudnionych osób niepełnosprawnych, część wynagrodzenia odpowiadającą należnej składce pracownika na ubezpieczenia emerytalne i chorobowe finansuje Fundusz.Składki finansowane przez Fundusz zgodnie z § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23. 12. 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne z uwzględnieniem dotacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i budżetu państwa (Dz. U. Nr 164, poz. 1190 ze zm.) są dotacjami i tym samym podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego.
  • Stosownie do art. 25 ust. 7 ww. ustawy o rehabilitacji różnica między składką na ubezpieczenia społeczne, potrącana osobie niepełnosprawnej pracującej w podmiotach, o których mowa w ust 2-3a, a częścią składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzoną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozostaje w tych podmiotach. Spółka może ją przeznaczyć na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Nie stoi temu na przeszkodzie art. 33 ust. 2 tejże ustawy, określający źródła finansowania zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, gdyż jest to otwarty katalog źródeł. Przepis używa bowiem pojęcia „w szczególności”..
  • W związku z art. 33 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych z zastrzeżeniem ust. 7c, przeznaczane są na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków.W przypadku niezgodnego z ust. 4 przeznaczenia środków funduszu rehabilitacji, pracodawca jest obowiązany do dokonania:
  1. zwrotu 100% kwoty tych środków na fundusz rehabilitacji oraz
  2. wpłaty w wysokości 30% tych środków na Fundusz.

  3. W określonych sytuacjach niewykorzystane środki funduszu rehabilitacji mogą być wpłacone do Funduszu (art. 33 ust. 7 ustawy) lub przeznaczone na spłatę określonych zobowiązań (art. 33 ust. 7c ustawy).Z powyższego wynika, że środki przeznaczone na Fundusz poza źródłami wymienionymi w art. 33 ust. 2 ustawy nie mogą być wycofane i rozporządzane wg uznania Spółki.
  • Kwoty stanowiące część wynagrodzenia, odpowiadające należnej składce pracownika na ubezpieczenia emerytalne i chorobowe zgodnie z art. 25 ust. 3 pkt 1 ustawy o rehabilitacji są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 58 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z przepisami przejściowymi art. 5 ust. 1 ww. ustawy nowelizacyjnej o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 25 ustawy.Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku.Jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.Zasadę powyższą stosuje się również w przypadku, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, albo jest zwolniona z tego opodatkowania; w takim przypadku przepis art. 7 ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj