Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
I-A-1/415-17/B.Sz./04
z 20 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-A-1/415-17/B.Sz./04
Data
2004.04.20



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
likwidacja spółki cywilnej
ogólne zasady opodatkowania
opodatkowanie dochodów
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Prowadziłam firmę wraz z mężem w zakresie handlu (udział po 50%). Z dniem 31.01.2004r. odeszłam z firmy i mąż sam będzie ją prowadził. Czy towary wykazane w remanencie (pozostające nadal w firmie) podlegają opodatkowaniu jako remanent likwidacyjny.


W związku ze złożonym dnia 25.02.2004r. do tutejszego Urzędu pytaniem w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uzupełnionym w dniu 09.03.2004r. dotyczącym prawidłowości rozliczenia w zakresie podatku dochodowego prowadzonej działalności gospodarczej przez małżonków prowadzących wspólnie firmę rodzinną, w przypadku odejścia z firmy jednego małżonka, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do art. 24 ust. 3 ustawy wyżej cytowanej - w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu (...), natomiast nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

  • w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy (art. 24 ust. 3 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W przypadku, gdy małżonkowie wspólnie prowadzą działalność gospodarczą, zaprzestanie jej wykonywania przez jednego z nich, nie powoduje więc obowiązku opodatkowania remanentu sporządzonego na dzień odejścia, pod warunkiem kontynuowania tej działalności przez drugiego małżonka.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj