Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze
PP/443/2296/VII/03
z 21 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/2296/VII/03
Data
2004.01.21



Autor
Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
majątek wspólny małżonków
wynajem


Pytanie podatnika
Opodatkowanie wynajmu lokalu na działalność gosp. przez małżeństwo w sytuacji, gdy jedno z współmałżonków nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług?


Z ustalonego stanu faktycznego wynika, iż Pan wraz z małżonką planuje wynajmować na działalność gospodarczą lokal, stanowiący Państwa wspólny majątek. Małżonka prowadzi działalność gospodarczą i posiada status zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług, Pan nigdy nie prowadził działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) – podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas, gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej (...). W przepisie tym zawarto zamkniętą listę podmiotów mogących być podatnikami podatku od towarów i usług. Przy czym nie wskazano, że osoby pozostające w związku małżeńskim mogą być jako małżeństwo podatnikiem tego podatku. Zatem każdy z małżonków, świadcząc usługi najmu lokalu użytkowego traktowany jest jako odrębny podatnik podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 cyt. ustawy o VAT – podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, obowiązani są wystawiać fakturę VAT stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów (usług), jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. W myśl regulacji prawnej zawartej w § 34 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) – faktury VAT mogą wystawiać tylko zarejestrowani podatnicy posiadający numer identyfikacji podatkowej (NIP) lub posługujący się numerem tymczasowym, jeżeli nie korzystają ze zwolnień określonych w art. 14 ust. 1, 5 i 6 ustawy o VAT oraz nie wykonują wyłącznie czynności wymienionych w art. 7 ust. 1 ustawy lub czynności zwolnionych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ustawy.

Zatem w świetle ww. przepisów - na udokumentowanie świadczonych czynności najmu – małżonek będący zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług – ma obowiązek wystawić fakturę VAT na przypadającą na niego część przychodu wraz z należnym od niego podatkiem w wysokości 22% (art. 18 ust. 1 ustawy o VAT).

Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT - zwalnia się z od podatku od towarów i usług podatników, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 euro.

Stosownie do postanowień art. 14 ust. 6 ww. ustawy – podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 2 w ciągu roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży towarów nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 pkt 1 lub ust. 4.

W myśl art. 14 ust. 3 tej ustawy – jeżeli wartość sprzedaży towarów u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 pkt 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę kwotę. Podatnik ten - na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o VAT – winien złożyć zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług oraz składać deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług VAT-7 w terminie określonym w ustawie o VAT.

Małżonek nieprowadzący działalności gospodarczej korzysta ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług do czasu przekroczenia kwoty określonej w art. 14 ust. 6 ustawy o VAT. Na udokumentowanie jego części przychodu z tytułu najmu lokalu (przy czym nie ma tu znaczenia fakt czy budynek wynajmowany jest w całości czy w części) – podatnik winien wystawić rachunki na podstawie przepisów rozdziału 12 cyt. ustawy – Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj